Nawet Ambasador nie pogratulował…

Po raz pierwszy od dawna Cypr nie zgadza się z Grecją – jest przeciwko przyjętym w Grecji przepisom dotyczącym małżeństw osób tej samej płci

Bądźmy szczerzy, że praktycznie wszystkie decyzje które wprowadzane są w Grecji, praktycznie natychmiast są także wprowadzane na Cyprze.

Tym razem będzie inaczej – Cypr do tego stopnia nie popiera decyzji greckiego parlamentu w sprawie zawierania małżeństw osób tej samej płci, że nie znalazł się wśród 28 krajów mających ambasady w Atenach, które pogratulowały tego kroku.

Przypomnijmy, że Grecja przyjęła w czwartek ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci, co otwiera tym parom drogę do adopcji.

W piątek organizacja pozarządowa Accept LGBT stwierdziła, że ​​Grecja podjęła „ryzyko”, ponieważ jest również krajem konserwatywnym, w którym Kościół próbował „zastraszyć” wiernych wbrew ustawie.

W programie Alpha ekspert prawny i sekretarz Accept Stefanos Evangelides powiedział, że po głosowaniu w Grecji nadszedł „dojrzały” czas i że po nim odbędą się spotkania z ministrem sprawiedliwości i wszystkimi stronami. Dodał, że grecki premier Kyriakos Mitsotakis posiada narodową strategię na rzecz praw osób LGBT, podczas gdy Cypr jej nie posiada.

W komentarzu także kierownik wydziału prawnego Uniwersytetu Cypryjskiego Kostas Paraskevas podzielił się w sobotę opinią, że Cypr nie musi iść w ślady Grecji .

W oczach Republiki Cypryjskiej [pary tej samej płci] nie są małżeństwem. Chyba że zawarli związek cywilny uznawany przez Republikę Cypryjską.

Według Paraskevasa jedynym obowiązkiem Republiki Cypryjskiej i innych krajów europejskich jest uznawanie związków partnerskich w przypadkach, gdy są one uwzględnione w ustawodawstwie krajowym. Cypr zinstytucjonalizował związek partnerski od 2015 roku i w związku z tym ma obowiązek jego uznania na podstawie decyzji Rady Europy.

Związki cywilne, które są legalne na Cyprze, przyznają pewne prawa, w tym dziedziczenie itp., podczas gdy małżeństwo cywilne otwiera parom drogę do korzystania z prawa rodzinnego oraz praw związanych z adopcją i posiadaniem dzieci.

W przypadku związków partnerskich za rodziców dziecka uznaje się wyłącznie biologicznego rodzica pochodzącego z matki zastępczej lub zapłodnienia in vitro.

Obecnie te [prawa LGBT] nie są na pierwszym planie ani w sferze politycznej, ani w sferze społecznej – powiedział  zastępca rzecznika rządu Yiannis  Antoniou.
Ani politycy, ani społeczeństwo nie traktują praw LGBT priorytetowo.

Antoniou wyraził pogląd, że w pewnym momencie dialog w tej sprawie zostanie otwarty na Cyprze, ale podkreślił, że takie kwestie reguluje społeczeństwo.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading