Największy turecki bohater „wyrwany” z podręcznika

W jednym z podręczników do nauki w cypryjskich szkołach, znajduje się czytanka o pierwszym Prezydencie Turcji, założycielu Republiki Turcji.

Mustafa Kemal Atatürk, reformator, polityk, autor, zasłużył się w upadku osmańskiego imperium. Ze względu na swoje osiągnięcia militarne i polityczne Atatürk jest uważany za jednego z najważniejszych przywódców politycznych XX wieku.

Jednak nie na Cyprze.


Pan Minister Edukacji zdecydował że kartkę ze wzmianką o tureckim bohaterze należy z podręcznika wyrwać.


Przyzwolenie na niszczenie książek nie jest dobrym przykładem dla pedagogów i sam Pan Prezydent, Nicos Anastasiades,  zasugerował wprowadzenie skuteczniejszych procedur w Ministerstwie Edukacji po tym, jak nauczycielom kazano usunąć stronę z podręcznika z odniesieniem do założyciela nowoczesnej Turcji.

Anastasiades spotkał się we wtorek z Ministrem Edukacji Prodromosem Prodromou i „zalecił wprowadzenie bardziej skutecznych procedur”.

Pan Minister zaprzecza, że wydał takie polecenie, obwiniając za proceder nauczycieli z lewicy i zwolenników partii AKEL. Odmówił wzięcia odpowiedzialności za tę”klęskę”. Przemawiając w radiu Politis, powiedział, że książka została wycofana, więc sprawa została zamknięta.

Anastasiades już w ubiegłym tygodniu poinformował o planowanej rozmowie z Ministrem, ponieważ „…Interesuje mnie sposób rozwiązania problemu, do którego w XXI wieku można podejść inaczej…”.

Tymczasem sprawa wyrwanej kartki krąży po Cyprze już tydzień i czy tej strony w podręczniku ktoś chce czy nie chce, to sława Atatürka wciąż nie przemija.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading