Nagły wzrost cen leków

Będzie dużo drożej w aptekach na północy – zmieniono wysokość podatku oraz kurs walutowy

Zakup leków – to kolejny powód dla którego wielu Cypryjczyków z południa jeździło na północ. Teraz to się z cała pewnością zmieni.

Leki na obszary okupowane są dostarczane praktycznie w całości przez Turcję i to właśnie z tego powodu ich ceny wzrosły o ponad 30 procent – Turcja zaktualizowała swoje przepisy dotyczące cen leków.

Nowa ustawa określa kurs ceny detalicznej dla wszystkich produktów leczniczych przeznaczonych do stosowania u ludzi, przy czym wartość jednego euro została ustalona wcześniej na 10,76 TL, natomiast w chwili obecnej, zgodnie z przepisami, jedno euro to dokładnie 14,0387 TL.

Chociaż i tak ten przelicznik nie ma nic wspólnego z rzeczywistością (patrz aktualny kurs poniżej) z cała pewnością odczują zmianę cen mieszkańcy pónocy.


Spodziewaliśmy się tej podwyżki cen od około siedmiu lub ośmiu miesięcy – powiedział Dicle Tekiner, sekretarz generalny związku cypryjskich tureckich farmaceutów. 
Jest to efekt przeszacowania kursu euro w stosunku do obecnego kursu. Leki sprzedawane w aptekach są odpowiednio wycenione.

Cenę podniosła z całą pewnością także zmiana podatku VAT w Turcji – zmieniła się jego stawka z 8 na 10%.

Niestety koszty życia na północy wciąż rosną, nie pomogła nawet zmiana minimalnego wynagrodzenia, które pomimo podwyżki realnie spadło.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading