fbpx

Nadzieja na powròt życia bez maski

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Możliwe że zanim się podusimy w maskach, Pan Minister Zdrowia będzie łaskaw rozpatrzeć czy już w czerwcu będziemy je mogli zdjąć. Chodzi oczywiście o tereny zewnętrzne. Ostateczna decyzja zależna będzie od opinii  wirusologòw oraz doradcòw Ministra.

Wirusolog z Uniwersytetu w Nikozji, Karayiannis,  oszacował, że około 60 do 65 procent kwalifikującej się populacji musiałoby zostać zaszczepione, zanim ogłoszone zostaną jakiekolwiek zmiany w tej sprawie.

„Tylko wtedy, gdy odporność stada zostanie osiągnięta, a wirus nie będzie w stanie przenieść się z człowieka na człowieka, być może maski nie będą potrzebne na obszarach o niskim ryzyku”, powiedziała doradczyni ministerstwa, Zoe Dorothea Pana.

Cypr postawił sobie za cel zaszczepienie 65 procent populacji co najmniej pierwszą dawką szczepionki do końca czerwca, zgodnie z planem, który Minister Zdrowia, Constantinos Ioannou, określił jako „osiągalny”. Oczywiście, że tak. Wystarczyło postraszyć coronapass, testami co 72 godziny, zakazem wstępu do wybranych miejsc dla niebezpiecznych osòb, i plan jest osiągalny.

Obecne ilość osób zaszczepionych minimum pierwszą dawką wynosi około 45 procent.


We wtorek Ioannou powiedział, że „środki są poddawane ponownej ocenie co tydzień” i że niektóre „niezauważalne” środki mogą nadal obowiązywać. Ale kiedy osiągnięty zostanie wymagany poziom, „większość ograniczeń zostanie zniesiona”, powiedział Ioannou.


Podczas gdy ponad 50 krajów wprowadziło obowiązek stosowania masek w miejscach publicznych, według niemieckiej bazy danych firmy Statista, najnowsze wytyczne ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) mówią, że osoby w pełni zaszczepione mogą „wznowić działalność bez maski …”, “…z wyjątkiem przypadków, w których jest to sprzeczne z innymi przepisami”.

Tymczasem na Cyprze “niezamaskowani”  mogą przebywać na zewnątrz kawiarnii, restauracji,  baròw itp. Ci ktòrych nie stać na kawę, są groźni dla społeczeństwa.

Karayiannis powiedział, że maski chirurgiczne, jak również maski z tkaniny, są dopuszczalne, ale przypomniał opinii publicznej, że maski z zaworkiem chronią tylko osobę, która je nosi.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!