Nadpłacony koronawirus

Ponad 30 milionów euro budżet nadpłacić z tytułu środków pomocowych w czasie koronawirusa

Szczerze powiedziawszy mieliśmy nadzieję, że temat koronawirusa odchodzi w niepamięć – niestety, wraca do nas jak bumerang.

Okazuje się, prawie 5000 beneficjentów, którzy się nie kwalifikowali do wypłaty środków pomocowych, wypłacono ponad 30 milionów euro w ramach wsparcia pandemicznego i nie podjęto żadnych wysiłków w celu odzyskania pieniędzy.

Zdaniem audytora generalnego Odysseasa Michaelidesa obsługa planu wsparcia była „niechlujna” a koszty dla państwa związane z niewłaściwą wypłatą pieniędzy wyniosły 32 mln euro.

Michaelides odniósł się także do ustaleń śledztwa zleconego pod koniec 2021 r. przez ówczesnego ministra finansów, według którego zidentyfikowano 503 firmy, które nie spełniały kryteriów planu wsparcia i otrzymały dotacje na łączną kwotę prawie 16 mln euro. Powiedział, że nie podjęto żadnych wysiłków, aby odzyskać te pieniądze. Dodał, że w rzeczywistości jego biuro wysłało raport w tej sprawie do ministerstwa finansów we wrześniu 2022 r. Audytor powiedział, że urzędnicy twierdzą, że „wciąż się temu przyglądają”.

Powiedzieliśmy, że kwota ponad 30 milionów euro została przekazana i nie jest zgodna z zatwierdzonymi ramami Unii Europejskiej, a komisarz ds. kontroli pomocy państwa wyjaśnił, że kwoty te muszą zostać zwrócone – powiedział Michaelides. .

Powiedział również, że pewne nieporozumienia między ministerstwem finansów a departamentem podatkowym spowodowały, że odpowiednie audyty nie zostały przeprowadzone przed wypłatą dotacji, co spowodowało, że duża liczba osób ostatecznie nie zakwalifikowała się, ale otrzymała pieniądze. Według jego obliczeń było to 32 miliony euro przekazane 4751 podmiotom i osobom, które nie były prawnie uprawnione.

Czy pieniądze zostaną odzyskane?

Najciekawsze jest to, że są jeszcze firmy i osoby, które wciąż czekają na obiecane pieniądze…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!