fbpx

Nadchodzi koniec “złotych” paszportów?

Sprawą ma zająć się Parlament Europejski

Na najbliższym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego zostanie omówiony miedzy innymi cypryjski program “inwestycje za paszport”.

Państwa członkowskie protestują przeciwko sprzedaży obywatelstw krajów wspólnoty przez Maltę, Cypr czy Portugalię w zamian za inwestycję w tych krajach. Komisja Europejska zamierza zablokować możliwość wydawania paszportów unijnych w zamian za zainwestowanie pieniędzy w krajach wspólnoty. Oczywiście najbardziej zainteresowane państwa, czyli te które na tym zarabiają, nie zgadzają się z decyzjami Europy.

Przypomnijmy, że program “złotej wizy” corocznie przynosi Cyprowi wymierne środki finansowe. Istnieją także liczne kontrowersje wokół tej sprawy. Okazuje się bowiem, że Cypr przyznaje praktycznie każdej osobie która zainwestuje na Cyprze odpowiednią gotówkę obywatelstwo cypryjskie i co jest z tym bezpośrednio związane obywatelstwo unijne. Takie obywatelstwo otrzymały także osoby, które były na tak zwanej “czarnej” liście osób współpracujących z Rosją (pisaliśmy już o tym wcześniej).

Ciekawe co Cypr wymyśli gdy znikną dochody ze “złotych wiz”. Cypryjczycy są kreatywni…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!