Parlamentarzyści pracują nad ustawą, która wprowadzi na Cypr glamping
Projekt ustawy o tworzeniu i funkcjonowaniu luksusowych obozów typu „Glamping”, który od prawie roku leży w szufladzie parlamentu, ponownie trafia na sesję plenarną przez parlamentarną komisję ds. turystyki.
Podczas rozpatrywania projektu ustawy, którego uchwalenie zostało przez Komisję Sejmową przesunięte na 13 lipca 2023 r., zdecydowano o skierowaniu sprawy pod obrady Zgromadzenia Plenarnego Izby na kolejnym posiedzeniu. Jednocześnie postanowiono poprzedzić posiedzenie komisji w obecności właściwego wiceministra turystyki Kostasa Koumisa, który zwrócił się z prośbą o ponowne rozpatrzenie projektu ustawy, tak aby wszelkie uzgodnione zmiany w proponowanej ustawie można byłoby uwzględnić w projekcie ustawy.
Glamping to zbitka angielskich słów glamorous i camping, oznaczająca luksusowy kemping, czyli w wygodnym miejscu i często z dodatkiem usług hotelarskich.
Projekt ustawy o luksusowych obozach został pierwotnie złożony przez byłego wiceministra turystyki Savvasa Perdiosa. Ustawa została odrzucona przez parlament po remisie latem 2022 r.
Następnie został on ponownie złożony z minimalnymi zmianami, w wyniku czego ponownie trafił na posiedzenie plenarne, jednak głosowanie pozostało w toku od lipca 2023 r. i do chwili obecnej nie nastąpiły żadne zmiany.
Jednak podczas prezentacji budżetu Wiceministra Turystyki Wiceminister Turystyki Kostas Koumis, odpowiadając na istotne pytanie dotyczące luksusowych obozów, ale także przyjezdnych gospodarstw rolnych, poprosił o przyjęcie odpowiednich ustaw. Wyraził opinię, że są to produkty potrzebne turystyce, które wzmocnią wysiłki na rzecz oferowania alternatywnych form turystyki.
Celem projektu ustawy o Glampingu jest nowelizacja ustawy o przepisach dotyczących tworzenia i funkcjonowania hoteli i obiektów noclegowych, w celu unowocześnienia jej przepisów regulujących tworzenie i prowadzenie obozów turystycznych, jak zauważono w raporcie wiceministra .
Bardziej szczegółowo obozy będą podzielone na klasy, czyli luksusowe, klasę A, klasę B i bez klasy, w taki sam sposób, jak inne kategorie obiektów noclegowych. Jednocześnie projektowane regulacje mają na celu uregulowanie tworzenia i funkcjonowania luksusowych obozów „glampingowych”.
W szczególności projekt ustawy przewiduje m.in.:
1. Dodanie nowych kategorii pojazdów kołowych, które mogą być wykorzystywane do celów noclegowych w obozach turystycznych.
2. Wprowadzenie przepisów dotyczących tworzenia i funkcjonowania luksusowych obozów glampingowych.
3. Klasyfikacja obozów turystycznych na klasy, tj. luksusowe, pierwsza klasa, druga klasa i bez klasy, analogicznie jak inne kategorie obiektów noclegowych.
4. Modernizacja specyfikacji powyższej klasyfikacji obozów turystycznych i wprowadzenie specyfikacji ich klasyfikacji do kategorii „glamping”.
5. Stwierdzenie przestępstwa używania określenia „glamping” bez posiadania koncesji przewidzianej w projektowanej ustawie.
6. Nałożenie na obozy „glampingowe” obowiązku działania w celu ochrony środowiska, flory i fauny obszaru, na którym działają oraz wiernego przestrzegania planów urządzenia obszarów sieci „Natura 2000” i innych obszary chronione .
7. Nałożenie obowiązku zabezpieczenia europejskiego oznakowania ekologicznego „EU Ecolabel” dla obozów typu „glamping” w terminie dwudziestu czterech (24) miesięcy od dnia wydania pierwszego zezwolenia na prowadzenie działalności.
Teraz wszystko w rękach parlamentarzystów.
Zostaw swój komentarz: