fbpx

Na święta do Polski? Pamiętajcie o kwarantannie!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wszystkie zawarte w tekście informacje obowiązują w chwili obecnej i mogą w każdej chwili się zmienić.


Wielokrotnie zadawane jest pytanie czy po przyjeździe do Polski z Cypru obowiązuje kwarantanna – odpowiedź jest prosta: nie.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wszyscy obywatele Polski są zwolnieni z kwarantanny – niezależnie od kraju, z którego przyjeżdżają.

W związku z tym, iż Polska została sklasyfikowana przez Cypr w kategorii C, na terytorium Republiki mogą wjechać jedynie obywatel oraz rezydenci i ich najbliższa rodzina. Po przylocie, na lotnisku należy wykonać test na PCR na koronawirusa – test można wykonać także 72 godziny przed planowanym lotem. Oczywiście należy przed wejściem do samolotu posiadać Cyprus Flight Pass.
Pomimo negatywnego testu, osoby przylatujące z Polski, muszą przebywać przez 14. dni w obowiązkowej kwarantannie, a tuż przed jej zakończeniem ponownie wykonać test na koronawirusa.
Za wszystkie testy płaci pasażer.

Jak już wcześniej informowaliśmy, nie ma bezpośrednich lotów do Polski – możliwa jest jedynie podróż z przesiadkami. Możliwości jest wiele – wskażą je Wam wyszukiwarki lotów. Można lecieć przez Ateny, Wilno, Frankfurt czy Wiedeń. W przypadku gdy Wasza podróż zapisana jest na “jednym” bilecie, bez znaczenia przez jaki kraj lecicie, jesteście traktowani przez prawo jakbyście lecieli lotem bezpośrednim. W tym przypadku nie opuszczacie strefy pasażera i przechodzicie jedną odprawę pasażerską.
Znaczna różnica jest jednak gdy macie przesiadkę i lecicie różnymi liniami lotniczymi – wtedy de facto, przy przesiadce na przykład w Wilnie, odbywacie dwie podróże z Cypru na Litwę i z Litwy do Polski i musicie opuścić strefę tranzytową aby ponownie zostać odprawionym na kolejny etap podróży. Przez prawo jesteście wtedy traktowani jak podróżni z Cypru na Litwę i dopiero potem z Litwy do Polski. W chwili obecnej nie ma problemu przy podróży tam, ale w przypadku podróży powrotnej może taki problem się pojawić – Litwa wymaga od przylatujących z Polski obowiązkowej kwarantanny.

Jeszcze bardziej komplikuje się sprawa przy zmianie lotnisk na przykład w Londynie czy Brukseli (na różne lotniska lata tam WizzAir i Ryanair). W tym wypadku będziecie traktowani nie jak pasażerowie tranzytowi ale jak osoby podróżujące dwukrotnie – za każdym razem obowiązywać Was może kwarantanna.

Niektórzy sugerują podróż z Cypru do Niemiec i dalej autobusem lub samochodem. Weźcie jednak pod uwagę to, że niektóre landy wprowadziły kwarantannę dla Polaków.

Zanim więc wybierzecie się w podróż sprawdźcie wszystko kilka razy. Jeśli macie już kupione bilety, koniecznie regularnie sprawdzajcie swoje rezerwacje. Jeśli tylko zmienią się godziny czy data lotu, będziecie mogli zarówno odzyskać pieniądze jak i zmienić swój bilet. I szybko poszukać alternatywnej formy podróży. Jeśli dopiero planujecie kupić jakiś lot, szczególnie w tym okresie warto pomyśleć o elastycznych taryfach, które pozwalają na darmową zmianę terminu.

Pamiętajcie także o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży – uda Wam się wtedy szybciej odzyskać pieniądze.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!