Na północy powstaje nowy Limassolgrad

Śledztwo dziennikarskie The Guardian ujawniło, że Yeni İskele na północy staje się nowym cypryjskim Limassol.

Rosjanie stopniowo opuszczają Limassol – życie dla nich w państwie europejskim, które nałożyło na ich kraj sankcje staje się coraz trudniejsze. Znaleźli jednak na Cyprze nową przystań na obszarach okupowanych w miejscowości Yeni İskele.

Trikomo (Yeni İskele) na północy staje się „nowym Limassol” z masowymi przepływami rosyjskich pieniędzy od ludzi pragnących prowadzić „życie wolne od sankcji” – tak twierdzi The Guardian w ramach serii dochodzeń nazwanych „Cypr poufne”.

Liczby przytoczone w artykule mówią, że na północy osiedliło się 39 000 Rosjan, a od stycznia do września 58 788 obywateli Rosji zarejestrowało się jako osoby przekraczające punkty kontrolne.

Według The Guardian współpraca między prawnikami z północy i południa nie jest rzadkością – ci pierwsi przekazali klientów swoim kolegom z północy.

Słyszy się, że z południa przyjechali Rosjanie z walizkami wypełnionymi gotówką – powiedział gazecie Şener Elcil, przewodniczący KTOS, związku zawodowego nauczycieli Turków cypryjskich.
W miejscowości, nowym Limassol, 69% uczniów pochodzi z Rosji lub Iranu. Trudności językowe stają się jednym z głównych problemów dla nauczycieli.


Rozwój sytuacji jest powiązany z sankcjami nałożonymi na rosyjskich oligarchów po inwazji Rosji na Ukrainę oraz zaostrzeniem kontroli nad rosyjskimi pieniędzmi w całej UE – w tym na Cyprze.

Północ jest obszarem, w którym można uniknąć bardziej rygorystycznych przepisów UE, prościej tam jest także dolecieć z jedną przesiadką w Turcji.

Bulwary Iskele są pełne szyldów sklepów pisanych cyrylicą, billboardów obiecujących „wymarzone życie”, salonów luksusowych samochodów i punktów sprzedaży kryptowalut – napisano w tekście.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading