Na Cyprze z polskim numerem

Przez kolejne 10 lat będzie można korzystać bez dodatkowych opłat z telefonu z innego kraju unijnego.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Margrethe Vestager powiedziała, że dzięki unijnemu rozporządzeniu w sprawie roamingu wszyscy odnieśli korzyści z roamingu po cenach krajowych.

Podczas podróży po UE możemy dzwonić, wysyłać i otrzymywać wiadomości tekstowe oraz używać internetu bez dodatkowych kosztów. Jest to konkretna, namacalna korzyść z europejskiego jednolitego rynku. Przedłużenie obowiązywania dotychczasowych przepisów pozwoli utrzymać konkurencyjność cen między operatorami i umożliwi konsumentom korzystanie z bezpłatnych usług roamingu przez kolejne 10 lat

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 lipca 2022 roku, operatorzy komórkowij powinni zapewnić konsumentowi możliwość korzystania z sieci 4G lub 5G, jeżeli są one dostępne w miejscu, które konsument odwiedza.

Operatorzy muszą zapewnić także informacje o rodzajach numerów telefonów, których wybieranie lub do których uzyskanie dostępu z zagranicy może wiązać się z dodatkowymi kosztami – informacje te będziemy otrzymywać za pomocą automatycznych wiadomości SMS wysyłanych przy przekraczaniu granicy innego kraju UE.

W nowym rozporządzeniu określono niższe opłaty hurtowe roamingu – koszty ponoszone przez operatorów w związku z korzystaniem z sieci za granicą w celu świadczenia usług na rzecz swoich klientów przebywających za granicą.

Niektórzy operatorzy, naliczają dodatkowe opłaty za korzystanie z sieci przez dłuższy okres czasu. Teraz, ustalono maksymalny pułap takich opłat.

W zakresie transmisji danych w nowym rozporządzeniu określono następujące pułapy hurtowe: 2€/GB w 2022 r., 1,8€/GB w 2023 r., 1,55€/GB w 2024 r., 1,3€/GB w 2025 r., 1,1 €/GB w 2026 r. i 1€/GB począwszy od 2027 r.
Za połączenia głosowe będzie to: 0,022€ za minutę w latach 2022–2024 i 0,019€ za minutę od 2025 r., za wiadomości tekstowe: 0,004€/SMS w latach 2022–2024 i 0,003€/SMS od 2025 r.

Operatorzy zostali zobowiązani także do wysyłania ostrzeżenia sms’em po przekroczeniu kosztu połączeń w wysokości 50€.

W rozporządzeniu napisano także, że numer alarmowy 112 działa w każdym kraju Unii Europejskiej i połączenie z nim musi pozostać bezpłatne.

Przypominamy także, że w przypadku połączeń wykonywanych i odbieranych na terytorium okupowanym (Cypr Północny) nie obowiązują stawki europejskie. Telefony komórkowe łączą się wtedy z sieciami tureckimi. Co ciekawe nie działają na tamtym obszarze cypryjskie sieci komórkowe. Błąd, nie wybrano żadnego ID grupy! Sprawdź składnię!


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading