Na Cyprze pijemy głównie cypryjskie wino

Ponad połowa sprzedawanego na Cyprze wina jest produkcji lokalnej. Smakuje Wam?

Ministerstwo rolnictwa szacuje, że 55 procent win dostępnych na Cyprze produkowanych jest lokalnie. Oznacza to, że lokalnym winiarniom znacznie łatwiej jest skupić się na promocji swojego produktu na rynku krajowym niż za granicą.

Minister Rolnictwa George Neophytou powiedział, że należy rozpocząć promocję cypryjskiego wina oraz komandariów i zivania za granicą. Dodał, że na Cyprze jest obecnie około 130 producentów wina i 80 jednostek produkujących wino.

Średnia produkcja w latach 2011-2024 wynosi około 9 milionów litrów wina, a spożycie wina 16 milionów litrów. W sumie hodowanych jest dziewięć rodzimych odmian winogron, w tym xynisteri, mavro, kanela, vasilissa, spourtiko, yianoudi, maratheftiko.

„ Każdy rozumie znaczenie rodzimych odmian, ponieważ nadają one tożsamość cypryjskiemu winu ” – powiedział Neophytou, ale dodał, że chociaż na Cyprze znajduje się pięć win o chronionej nazwie pochodzenia (ChNP), które dodają prestiżu, „wydaje się, że nie było to wykorzystywane pełnego potencjału przez naszych winiarzy”.

Pięć win objętych ChNP to Commandaria, Laona Akama, Vouni Panagia, wioski winiarskie Limassol i Pitsilia.

Andreas Karamanis, przedstawiciel ministerstwa handlu, powiedział, że ministerstwo od trzech lat postawiło sobie za cel promocję cypryjskich win za granicą i realizuje krajowy plan działania dotyczący cypryjskiego wina.

Od 2014 r., kiedy wprowadzono szczegółowy plan inwestycyjny, ministerstwo zatwierdziło dotację w wysokości 14,8 mln euro na rzecz 45 winnic, w tym 13 nowych.

Karamanis powiedział, że eksport cypryjskiego wina w 2023 r. wyniósł 1,3 mln euro , co oznacza 48% wzrost w stosunku do 2020 r., podczas gdy w czteroletnim okresie 2020–2023 wyniósł 5,5 mln euro.

W ostatnich latach wino cypryjskie zyskało międzynarodowe uznanie i nadal zyskuje popularność i prestiż na ważnych rynkach zagranicznych, takich jak USA, Wielka Brytania, Chiny, Izrael, Estonia, Polska i Grecja.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading