Na Cyprze nie ma zwiększonej aktywności sejsmicznej

Zdaniem profesora sejsmologii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, Manolisa Skordilisa, nic nie wskazuje na zwiększoną aktywność sejsmiczną na Cyprze

Zdaniem profesora Skordilisa greckie sieci sejsmologiczne „nie odnotowały żadnej wzmożonej aktywności na Cyprze”, dodał także, że nie zaobserwowano również żadnych zmian w poziomie aktywności sejsmicznej.

W rozmowie z Cypryjską Agencją Prasową, przy okazji niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Turcji, które miało miejsce w ubiegły poniedziałek, Manolis Skordilis stwierdził, że „trudno jest dokładnie ocenić, czy trzęsienie ziemi w Turcji może dotknąć Cypr”. Zauważył jednak, że „teoretycznie, ponieważ Cypr jest w bliskiej odległości, może to mieć wpływ”, dodając, że „trzeba jeszcze udowodnić, czy taki wpływ istnieje”.

Profesor Skordilis stwierdził też, że „trzęsienie ziemi – nawet tak duże – nie może spowodować trzęsienia ziemi w innym regionie, chyba że w tym regionie występują uskoki, które są dojrzałe, tj. manifestują to godzinę wcześniej”. Dodatkowo wyjaśnił, że kiedy dochodzi do trzęsienia ziemi, jeden obszar jest „obciążany” naprężeniami, a inny obszar jest „odciążany” od naprężeń.

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które pokazałyby, czy trzęsienie ziemi w Turcji obciążyło któryś region napięciami, czy też go od nich uwolniło – podkreślił.

Zapytany, czy zaobserwowano jakiekolwiek zmiany w poziomie aktywności sejsmicznej w regionie Cypru, profesor Skordilis powiedział, że greckie sieci sejsmologiczne nie zaobserwowały żadnych zmian, wyjaśniając, że zmiana byłaby widoczna, gdyby Cypr odnotował trzęsienia ziemi o sile minimum 5 stopni w skaliRichtera.

Takie trzęsienia ziemi wskazywałyby, że mamy do czynienia z pewnym znaczącym pobudzeniem.

Jak powiedział, przypadek trzęsienia ziemi na obszarze Cypru poniżej 5 stopni w skali Richtera „nie może wykazywać stymulacji”, zaznaczając, że w tej chwili ewentualne trzęsienia ziemi na obszarze Cypru poniżej 5 stopni w skali Richtera można uznać za „zdarzenie losowe”, podobnie jak w przypadku obszarze Grecji, ze względu na dużą aktywność sejsmiczną.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading