fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 27'C ☁
  • Larnaca 27'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C 🌥
  • Paphos 24'C ☁
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 27'C ☁
  • Larnaca 27'C 🌥
  • Ayia Napa 26'C 🌥
  • Paphos 24'C ☁

Na Cyprze dziś cisza – parady odwołane

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Grecja i Cypr są na tyle blisko politycznie i gospodarczo, że także na Cyprze jako święto państwowe obchodzony jest Grecki Dzień Niepodległości.

25 marca w całej Grecji odbywa się jedno z największych greckich świąt – Dzień Niepodległości. Święto to jest upamiętnieniem Powstania Narodowego, które wybuchło dokładnie 25 marca 1821 roku, a które z czasem doprowadziło do wyzwolenia Grecji. Tego samego dnia odbywało się Święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, które po dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych Świąt Kościoła Ortodoksyjnego, a które tamtego roku stało się punktem zapalnym do zmobilizowania się greckiej ludności i decydującego przeciwstawienia się tureckiej okupacji.  Przyczynił się do tego gest Biskupa Germanosa w klasztorze Agia Lavra na Peloponezie, który to wywiesił grecką flagę, następnie błogosławiąc ją  dał początek rewolucji przeciwko tureckim okupantom, która miała przynieść Grecji wyzwolenie.

Tak też się stało, jednak nie od razu…

Grecja włączona była w skład Imperium Osmańskiego od 1453 roku, przez  niemalże 400 lat, Grecy wielokrotnie próbowali się wyzwolić z niewoli, jednak bezskutecznie. W dniu kiedy ogłoszona została oficjalna rewolucja, czyli 25 marca 1821 roku, w całej Grecji  dumnie rozbrzmiewało hasło  „Elefthería í Thánatos” (gr. Ελευθερία ή θάνατος ), czyli ‘Wolność albo śmierć”.

W czerwcu 1822 roku Grecy odbili z rąk Turków Ateny, jednak 5 lat później dzisiejsza stolica Grecji, jak i wiele innych greckich miast i wysp, zostały przez Turków ponownie odbite. Siły greckie zaczęły słabnąć, wydawało się, że mieszkańcy Hellady nie zdołają się już wyzwolić z tureckiej niewoli, lecz po 7latach od zapoczątkowania rewolty, do konfliktu zaangażowały się Rosja, Anglia oraz Francja.

Pomoc europejskich sił okazała się nieoceniona, mieszane wojska angielsko-francusko-rosyjskie zdołały zniszczyć Ottomańsko-Egipską flotę, co w rezultacie w połączeniu z obleganiem murów Konstantynopola przez Rosjan, zmusiło Sułtana Mahmuda II do podpisania Traktatu adrianopolskiego, który kończąc wojnę rosyjsko-turecką, jednocześnie zagwarantował niepodległość w Grecji.  Grecka autonomia została potwierdzona  w 1830 roku w Protokole Londyńskim, dwa lata później powstało Królestwo Grecji, w trakcie którego trwania (oraz dalszych wojen i porozumień) zostały określone granice współczesnej Grecji).

Święto Niepodległości Grecji jest jednym z najważniejszych dni w całej Grecji, w związku z czym jest i hucznie obchodzone.

Każdego roku 25 marca, w każdym mieście i miasteczku odbywa się szkolna parada z niesieniem greckiej flagi, jej uczestnicy mają na sobie tradycyjne, greckie stroje, w których dumnie maszerują. Podobne parady odbywają się zawsze na Cyprze – ale nie w tym roku…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!