fbpx

Na Cyprze brakuje pracowników!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Im bardziej przyspiesza cypryjska gospodarka, tym bardziej brakuje pracowników we wszystkich branżach.

Pracowników brakuje nie tylko w hotelach. Praktycznie od zaraz można znaleźć pracę w większości firm branży turystycznej – na braki personelu narzekają restauratorzy, wypożyczalnie samochodów oraz firmy transportowe.

Pracowników poszukują także firmy produkcyjne oraz budowlane. Brakuje rąk do pracy praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki.


Główną przyczyną braku pracowników jest… koronawirus i wprowadzane obostrzenia, nakazy i zakazy.


Wielu pracowników z innych krajów wyjechało wraz z zamknięciem cypryjskiej gospodarki i przez ponad rok ułożyło sobie życie na nowe w swoim kraju lub w innym rejonie Europy. Powrót na Cypr dla większości z nich wydaje się praktycznie niemożliwy – wynagrodzenia jakie proponują pracodawcy często nie wystarczają na pokrycie podstawowych opłat. Wolą więc pozostać tam gdzie są niż wracać na Cypr.

Minister pracy Zeta Emilianidou, w związku z wnioskami pracodawców na braki personelu, przypomniała, że studenci z krajów trzecich, którzy przebywali na Cyprze w dniu 31.05.2021 roku, mogą być legalnie zatrudniani. Pracodawcy domagają się, aby osoby ubiegające się o azyl mogły pracować w dodatkowych sektorach.

Studenci mogą pracować w następujących sektorach: handlowo-naprawczy (porterzy w hurtowniach, pracownicy na stacjach benzynowych i myjniach samochodowych); opieka zdrowotna i społeczna (opiekunowie w domach opieki dla osób starszych pod warunkiem, że spełniają przepisy odpowiednich przepisów prawa); czynności domowe (przypadkowe prace domowe); przetwórstwo (pracownicy piekarni, zakładów paszowych, recykling, nocne zmiany w przemyśle wytwórczym); rolnictwo-hodowla-rybołówstwo (pracownicy); pozostała działalność (sprzątaczki, kanalizacja, dystrybutorzy ulotek reklamowych); catering (dostawa, pomoc kuchenna/sprzątaczki); hotele (pomoc kuchenna, sprzątaczki); restauracje/ośrodki hotelarskie (pomoc kuchenna, sprzątaczki).

Resort dodał, że od 1 czerwca do 15 października studenci z branży hotelarskiej i gastronomicznej mogą zgodnie z obecną polityką pracować w hotelach i ośrodkach hotelarskich w ramach praktyk.

Czy to pomoże? Być może pracodawcy zdecydują się po prostu na podniesienie wynagrodzeń…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!