Na Cyprze brakuje pracowników!

Im bardziej przyspiesza cypryjska gospodarka, tym bardziej brakuje pracowników we wszystkich branżach.

Pracowników brakuje nie tylko w hotelach. Praktycznie od zaraz można znaleźć pracę w większości firm branży turystycznej – na braki personelu narzekają restauratorzy, wypożyczalnie samochodów oraz firmy transportowe.

Pracowników poszukują także firmy produkcyjne oraz budowlane. Brakuje rąk do pracy praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki.


Główną przyczyną braku pracowników jest… koronawirus i wprowadzane obostrzenia, nakazy i zakazy.


Wielu pracowników z innych krajów wyjechało wraz z zamknięciem cypryjskiej gospodarki i przez ponad rok ułożyło sobie życie na nowe w swoim kraju lub w innym rejonie Europy. Powrót na Cypr dla większości z nich wydaje się praktycznie niemożliwy – wynagrodzenia jakie proponują pracodawcy często nie wystarczają na pokrycie podstawowych opłat. Wolą więc pozostać tam gdzie są niż wracać na Cypr.

Minister pracy Zeta Emilianidou, w związku z wnioskami pracodawców na braki personelu, przypomniała, że studenci z krajów trzecich, którzy przebywali na Cyprze w dniu 31.05.2021 roku, mogą być legalnie zatrudniani. Pracodawcy domagają się, aby osoby ubiegające się o azyl mogły pracować w dodatkowych sektorach.

Studenci mogą pracować w następujących sektorach: handlowo-naprawczy (porterzy w hurtowniach, pracownicy na stacjach benzynowych i myjniach samochodowych); opieka zdrowotna i społeczna (opiekunowie w domach opieki dla osób starszych pod warunkiem, że spełniają przepisy odpowiednich przepisów prawa); czynności domowe (przypadkowe prace domowe); przetwórstwo (pracownicy piekarni, zakładów paszowych, recykling, nocne zmiany w przemyśle wytwórczym); rolnictwo-hodowla-rybołówstwo (pracownicy); pozostała działalność (sprzątaczki, kanalizacja, dystrybutorzy ulotek reklamowych); catering (dostawa, pomoc kuchenna/sprzątaczki); hotele (pomoc kuchenna, sprzątaczki); restauracje/ośrodki hotelarskie (pomoc kuchenna, sprzątaczki).

Resort dodał, że od 1 czerwca do 15 października studenci z branży hotelarskiej i gastronomicznej mogą zgodnie z obecną polityką pracować w hotelach i ośrodkach hotelarskich w ramach praktyk.

Czy to pomoże? Być może pracodawcy zdecydują się po prostu na podniesienie wynagrodzeń…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!