Cypryjskie muflony rozpoczęły sezon godowy – można je spotkać walczące nawet na górskich drogach
Muflony, czyli dzikie owce, żyją w lasach Pafos i Limassol i znajdują się pod ścisłą ochroną. Odkąd archeolodzy odkryli w neolitycznym osiedlu Choirokoitia kości dzikich owiec, uważa się, że przybyły one na Cypr z neolitycznymi osadnikami i później zdziczały.
Z powodu smacznego mięsa muflony były obiektem stałych polowań i za czasów brytyjskiego panowania pozostało ich zaledwie 20 sztuk. Szacuje się, że dzisiaj na wyspie żyje około 3000 osobników.
Muflony-samce, tryki, mają długie spiralnie skręcone rogi (ślimy), których nie zrzucają, jak zwierzyna płowa. Ślimy przedłużają się stale i u starego tryka tworzą literę „C”, a nawet zamknięty pierścień.
Owce nie mają ślimów, co najwyżej krótkie, proste różki.
W zeszłym tygodniu Game Fund na Facebooku pokazało film na którym dwa samce muflony walczą na wzgórzach w dzielnicy Limassol.
Walki są do tego stopnia agresywne, że funkcjonariuszom Game Fund znajdują w lasach martwe zwierzęta.
To właśnie Game Fund zajmuje się stałym monitorowaniem populacji tych zwierząt na wyspie.
Zdaniem eksperta w dziedzinie zachowań muflonów Nikosa Kasinisa po zakończeniu sezonu godowego utworzą się stada liczące około 10 – 20 zwierząt, które przetrwają całą zimę. Wiosną muflony zwykle zgrupują się w grupy składające się z dwóch, trzech osobników.
Zdaniem Kasinisa muflony to wyjątkowo spokojne i płoche zwierzęta – w okresie godowym jednak stają się bardzo agresywne.
Zostaw swój komentarz: