fbpx

Jak Polacy mogą wracać do kraju – informacja Konsula RP w Nikozji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wszyscy Polacy znajdujący się poza granicami kraju mogą wrócić do Polski – zostaną poddani obowiązkowej, 14. dniowej kwarantannie.

Jak zapewne już wiecie Polska zamknęła jednak międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy – w sobotę rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że rząd zorganizuje loty czarterowe do Polski z kilku kierunków. Aktualnie trwa posiedzenie sztabu kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Wszelkie informacje dotyczące powrotu do Polski uzyskacie pod numerem telefonu:

+48 22 523 8880

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Jak przekazał w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, polski rząd zorganizuje loty czarterowe z kilku kierunków, w tym między innymi z Wielkiej Brytanii. Jak dodał, szczegóły będą omawiane podczas sobotniego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Chcemy zorganizować specjalne połączenia lotnicze, czarterowe, w tym zakresie, aby Polacy, którzy są za granicą, w łatwiejszy sposób mogli wrócić na teren kraju. Część osób będzie musiała przebukować bilety w taki sposób, by dotrzeć w okolice Polski i wrócić do kraju, wykorzystując ruch drogowy.

mówił przed rozpoczęciem posiedzenia rzecznik rządu Piotr Mueller.

INFORMACJA KONSULA RP W NIKOZJI:

  1. Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju.
  2. Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową. Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec.
    • Obywatele będą mogli wrócić transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami.
  3. Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
  4. Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich. < https://www.gov.pl/web/dyplomacja/jakiej-pomocy-moze-udzielic-konsul>
  5. Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres [email protected]. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Jeżeli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, to poinformujemy Cię o tym.
  6. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się aktualnie za granicą są uprawnieni do wjazdu na terytorium kraju. Każdy obywatel wracający do Polski zostanie przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę.

Więcej informacji na temat zamknięcia granic znajdziesz na:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zamykamy-granice-przed-koronawirusem


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!