Moje chorowanie na Cyprze. Koszty i opieka.

Ostatnio trochę chorowałam i pochodziłam do cypryjskich lekarzy korzystając z serwisu GESY, zreformowanego systemu opieki zdrowotnej na Cyprze.

Nowości oceniam na czwórkę z plusem. Dostępność duża. Wybór duży. Czas oczekiwania rozsądny. Obsługa dobra. Ceny rozsądne, ale jest zdecydowanie drożej, niż przed reformą.

Jeśli chodzi o lekarza pierwszego kontaktu, skierowanie do ortopedy i na prześwietlenie rtg otrzymałam natychmiast, po skierowaniu prośby telefonicznie i bezpłatnie. Ta usługa pokrywana jest z mojej miesięcznej składki Gesy.

Moja sytuacja wymagała pilnej wizyty wieczorową porą, zatem skorzystałam z pierwszej pomocy w szpitalu. To koszt 10€, gdzie przeprowadzono u mnie wywiad, ròwnież ogòlnego stanu zdrowia. W szpitalu prócz lekarza dyżurnego, zobaczył mnie radiolog i specjalista. Założono gips, recepta, zwolnienie lekarskie. To wszystko za tę wspomnianą dychę.

Kolejna wizyta odbyła się u specjalisty, na którą wcześniej skierował mnie lekarz ogólny. To koszt 6€ za wizytę. Dodatkowo otrzymałam skierowanie na RTG. To koszt 10€. Sick leave przedłużony w miarę potrzeby. Skierowanie na fizjoterapię. I recepta na leki – zazwyczaj jest to koszt 1€ za każdy lek, nawet jeśli jest kilka opakowań jednego leku, to wciąż 1€.
Wiecie z pewnością że część leków jest droższa, ale standardowo, większość za jednego jurka. 

Fizjoterapia z Gesy. To koszt 10€ za sesję. Należy nam się 6 takich sesji. Jeśli jest potrzeba, specjalista (ale nie lekarz ogólny!) dołoży dodatkowo 3 sesje w GESY. To koszt 6€ za wizytę, nie wymaga dodatkowego skierowania od lekarza ogólnego, ponieważ skierowanie ważne jest przez 6 miesięcy.


Zatem moje radosne skoki na trampolinie zakończyły się skręceniem nogi w kostce, gipsem,  uziemieniem na miesiąc, utratą 6 kg, ponieważ unieść takie schaby na kulach, to była super gimnastyka, a dodatkowo fizjoterapia na której oprócz masaży, prądów, jazdy na rowerze, jest gimnastyka prosta do powtórzeń w domu. Zatem sylwetka mi się poprawiła.


Mój koszt to 122€ (10+6+10+60+6+30). Te 30 jeszcze nie zapłacone, bo czekają mnie jeszcze 3 sesje na fizjo. Wkręciłam się też w sportowe stroje i zafundowałam sobie super buty. Niech coś mam z tego chorowania.

Każda kolejna fizjoterapia, o ile będzie potrzebna to koszt 25€, ale myślę że ceny są podobne. Wybór fizjoterapeuty należy do was. Ja trafiłam do super fizjo cenrtum w Kiti (Larnaka), gdzie sesje trwają 2 godziny, a zatem miałam szczęście.

Od dwóch dni uczę się chodzić, i już samodzielnie staję na nogi.

A jakie są wasze doświadczenia z chorowaniem i ocena kosztów i opieki w rozkręcającej się reformie zdrowia na Cyprze? Jest lepiej czy gorzej?

Wszelkie wasze lepsze lub gorsze doświadczenia z przyjemnością opublikujemy na naszej stronie, także anonimowo.  Dużo zdrowia życzę!


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading