Już jutro o godzinie 20.00 odbędzie się w Porcie w Pafos Multimedialny Performance naszych archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Misterium Miasta Afrodyty” w ramach Pafos Europejska Stolica Kultury 2017 (pokaz zostanie powtórzony w sobotę 7 października w godz. 20.00 -22.00).
Na otwartym powietrzu, na ścianach średniowiecznego fortu (Kastro) odbędzie projekcja filmu dokumentalnego mającego na celu przybliżenie technik prac archeologów prowadzonych w Pafos oraz ich zwizualizowanych przy pomocy najnowszych narzędzi cyfrowych odkryć.
Narracja materiału filmowego to kilkuminutowe sekwencje. Część pierwsza to artystyczne ukazanie początków wszechświata – „Wielkie Misterium” oraz kształtowanie się pierwszych cywilizacji. Następnie narodziny Afrodyty jako łącznik do Pafos. Część druga w krótkich ujęciach przedstawia wybrane obiekty zespołu archeologicznego miasta Pafos, w tym obszar działania naukowej ekspedycji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kolejna sekwencja to ukazanie życia dzisiejszych mieszkańców na tle miasta Pafos, wraz z okolicą, w tym skałą Afrodyty na tle spienionych fal jakby w oczekiwaniu na ujawnienie się Boskiej Afrodyty. Poprzez sekwencje tych widoków jak z odlatującego samolotu widz przenosi się w osiągnięcia współczesnej cywilizacji, która swój rozwój zawdzięcza konstruktywnej pracy zespołów ludzkich. Docieramy teraz do jej największych osiągnięć i odkryć. Pokazane zostaną dzisiejsze metropolie z ich monumentami współczesnej architektury (np. miasto Nowy Jork), czy badania nad przestrzenią kosmiczną, działania z zakresu robotyki, inżynierii i elektroniki, w tym statki kosmiczne, programing i inne, ukazując misterium człowieka w jego podróży cywilizacyjnej w czasie i przestrzeni XXI wieku.
Osiągnięcia tych nowych technologii wprzęgnięte zostały w służbę archeologii oraz ochrony i nowej interpretacji dziedzictwa kulturowego. Kolejna cześć filmu, to sekwencja ukazująca codzienną tradycyjną pracę archeologów. Widz poznaje ciężką pracę zespołu, w tym kilofowanie, skwar, pot i kurz, a w tle specjaliści, niemal jak kapłani, wtajemniczeni, wykonujący badania magnetyczne, skanowanie 3D, naloty dronem, fotogrametrię, opracowujący komputerowo dane itp. Te nowe technologie ułatwiają interpretację, pomagają nam zrozumieć monumenty.
Więcej na ten temat www.paphos-agora.archeo.uj.edu.pl.
Prace polskich archeologów na Cyprze realizowane są pod patronatem oraz przy wsparciu ambasady RP w Nikozji.
Wstęp wolny
Zostaw swój komentarz: