fbpx

Minister Pracy: plany pomocowe do końca października

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej Ministra Finansów Konstantinosa Petridisa oraz Minister Pracy, Opieki Społecznej i Ubezpieczeń Społecznych Zety Emilianidou, ogłoszono dzisiejsze decyzje Rady Ministrów w sprawie nowych środków pomocowych dla firm, które ucierpiały w skutek pandemii COVID-19.

  • Zdecydowano o przedłużeniu do końca października 2020 roku specjalnych zasiłków dla pracowników. Zmieniono jednak zasady ich przyznawania za okres 14.10 – 30.10.2020 roku. Specjalny zasiłek za ten okres otrzyma 80% pracowników hoteli i innych jednostek turystycznych w wysokości 60% wynagrodzenia. Ministerstwo stawia jednak warunki – obroty hotelu musiały spaść o 40% oraz pracodawca nie będzie mógł nikogo zwolnić do końca marca 2021 roku. Plan pomocowy obejmie wszystkie hotele na Cyprze.
  • W zakresie działalności gospodarczej związanej z turystyką 65% pracowników otrzyma dopłatę do 60% wynagrodzenia, jeżeli następuje redukcja pracy do 40%. Warunek. który stawia ministerstwo to zakaz zwolnień do końca grudnia. 
  • Trzeci plan dotyczy konkretnych firm i zdecydowano, że będzie dotacja dla 50% pracowników w wysokości 60% ich wynagrodzenia. Małe firmy zatrudniające 3 pracowników otrzymają dotację w 100%. Firmy, które zostaną zamknięte zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia, otrzymają dofinansowanie do 100% do 9 pracowników i 90% do większych firm.

Jak powiedziała Minister Pracy zostaną wprowadzone specjalne programy szkoleń dla pracowników i bezrobotnych – ich szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce.

Trwają także prace nad uruchomieniem specjalnego planu dla firm, które zdecydują się na zatrudnienie osób bezrobotnych. Firmy, które przystąpią do programu otrzymają do 75% zwrotu kosztów zatrudnienia pracowników.


foto: Press Information Office


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!