Milion osób w GESY

W publicznym systemie opieki zdrowotnej na Cyprze zarejestrowanych jest blisko milion osób

Minister zdrowia Popi Kanari poinformowała, że w Gesy zarejestrowanych jest obecnie łącznie 943 978 osób.

Kanari przemawiała na spotkaniu wysokiego szczebla Światowej Organizacji Zdrowia z okazji 15. rocznicy ustanowienia Karty Tallińskiej i przedstawiła uczestnikom podsumowanie czterech lat dotychczasowej działalności Gesy.

Wyjaśniła, że ​​krajowy program opieki zdrowotnej Gesy wszedł w życie 1 czerwca 2019 r. i określiła go jako „jedną z największych reform społecznych, jakie kiedykolwiek wprowadzono w Republice Cypryjskiej.

„To w pełni funkcjonalny, nowoczesny, skupiony na człowieku system opieki zdrowotnej, którego głównym celem jest świadczenie beneficjentom wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej” – dodała.

Spośród 943 978 zarejestrowanych beneficjentów 806 900 odwiedziło lekarzy pierwszego kontaktu, 692 500 otrzymało leki, a 611 200 skierowano do specjalistów.

W międzyczasie 502 300 osób przeszło badania laboratoryjne, 299 900 odwiedziło ośrodki obrazowania, 286 500 osób odwiedziło dentystów, a w ramach Gesy przeprowadzono łącznie 90 500 operacji.

Kanari dodała, że ​​Gesy „potrzebuje nadzoru, poprawek i wprowadzenia kryteriów jakościowych” i stwierdziła, że ​​system wymaga reform poprzez ustawodawstwo.

„Cypr stara się reagować na zmieniające się potrzeby społeczeństwa, biorąc pod uwagę starzenie się, czynniki środowiskowe, zapobieganie chorobom, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną” – stwierdziła.

Przypomnijmy, że GESY jest cypryjskim NFZ. W systemie znajdują się zarówno lekarze pierwszego kontaktu jak i specjaliści. W skrócie podstawą finansowania jego działalności są składki płacone od wynagrodzeń.

Niektóre badania, wizyty lekarskie czy leki nie są jednak bezpłatne – należy uiścić pewną kwotę (zazwyczaj 6€ w przypadku specjalistów lub 1€ za leki na receptę) – obowiązuje jednak limit wydatków (150€ rocznie) po przekroczeniu którego wszystkie usługi medyczne są bezpłatne.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!