Zaległości podatkowe względem Cypru sięgają 2. miliardów euro!
Jak wynika z opublikowanego raportu, do cypryjskiego budżetu powinno dodatkowo wpłynąć ponad 2 miliardy euro – właśnie tyle wynoszą zaległości podatkowe. Co ciekawe, urzędnicy twierdzą, że z tej kwoty 668 milionów prawdopodobnie nigdy nie zostanie wpłacone.
W raporcie specjalnym, obejmującym okres do końca 2021 r., Izba Kontroli stwierdziła, że Departament Skarbowy musi „podnieść poprzeczkę” w zakresie efektywności poboru podatków.
Audytor zwrócił uwagę na szereg niedociągnięć w departamencie – w tym brak odpowiednich działań następczych w przypadku starych zaległości podatkowych lub osób, które wymykają się spod kontroli, ponieważ nie mają akt podatkowych.
Na koniec grudnia 2021 r. łączne należności podatkowe (zaległości podatkowe) wyniosły 2,170 mld euro, z czego 1,727 mld euro dotyczyło podatków bezpośrednich, a 443 mln euro podatków pośrednich.
- Zaległości podatkowe
- Czekają nas zmiany podatkowe?
- Podatki na Cyprze – pora przejść przez ten labirynt
Z 1,727 miliarda euro Urząd Kontroli stwierdził, że 38,7 procent z tej kwoty (668 milionów euro) uznano za „zagrożone zaległości” – co oznacza, że istnieje ryzyko, że nigdy nie zostaną pobrane.
Według Izby Kontroli na kumulację należności składa się kilka przyczyn – kilkuletnie niedeklarowanie dochodów przez osoby fizyczne lub prawne oraz nienakładanie podatków przez Naczelnika Skarbu Państwa w oparciu o jego uprawnienia dyskrecjonalne.
Izba Obrachunkowa wykryła również zaległe składki na Narodowy Fundusz Zdrowia (Gesy).
Podczas kontroli okazało się, że duża liczba firm usuniętych z Rejestru Spółek była winna łącznie 211 milionów euro.
Zostaw swój komentarz: