W 48. rocznicę ataku Turcji na Cypr, Fundacja Ekumenicznego Hellenizmu opublikowała wzbogaconą bogatym archiwalnym materiałem fotograficznym, prawdę historyczną o Famaguście wraz z dokumentacją naukową czterech profesorów uniwersyteckich i pod naukowym nadzorem profesora Savvasa Neokleousa.
14 sierpnia 1974 r. Famagusta została zamieniona w miasto duchów, ponieważ jej grecko-cypryjscy mieszkańcy zostali zmuszeni do ucieczki. Od tego czasu największa część miasta pozostaje zamknięta i opuszczona, a armia okupacyjna nie pozwala na powrót jej legalnych mieszkańców, pomimo odpowiednich rezolucji i decyzji ONZ.
Wzruszający fragment tej publikacji poruszy każde serce.
Mieszkańcy Famagusty i ci, którzy mieszkali w Famaguście przed 1974 r., noszą w duszy piękno miasta.
Walczą i czekają na moment, w którym będą mogli swobodnie wrócić, aby kontynuować dzieło rozwoju i postępu, które zamarło w sierpniu 1974 roku. Miasto czeka na błogosławiony czas kiedy dzwony zabrzmią wesoło, a prawowici mieszkańcy powrócą, by je wskrzesić…
Oczekuję dnia, w którym mieszkańcy Famagusty nie będą patrzeć na nią z daleka, przykutą łańcuchami, uwięzioną i upokorzoną, ale ożywią ją na nowo swoją pracowitością i miłością. Czekam na dzień, kiedy nie pojawi się w wiadomościach jako „miasto duchów”, ale jako kwitnące miasto z tysiącami odwiedzających cieszących się jego pięknem.
Celem tej edycji jest między innymi rozesłanie jej do zagranicznych ośrodków informacyjnych by cały świat poznał krwawiącą już 48 lat ranę Famagusty.
Populacja Famagusty przed inwazją turecką wynosiła około 40 tysięcy i była trzecim co do wielkości miastem wyspy. Do dnia 14 sierpnia 1974 roku port Famagusta był głównym portem Cypru, a Famagusta była wiodącym miastem wyspy w sektorze turystyki. Znalazło to odzwierciedlenie w fakcie, że na około 100 hoteli działających wówczas na całej wyspie, 45 znajdowało się w Famaguście.
Zostaw swój komentarz: