Medical Card

Wyrobienie Medical Card (karty medycznej) na Cyprze jest bardzo proste. Są jednak dwa warunki:

  1. należy być zatrudnionym
  2. trzeba posiadać yellow slip (tutaj piszemy jak go wyrobić)

Możemy otrzymać jedną z dwóch kart medycznych:

Pierwszą (A) otrzymamy wtedy gdy jesteśmy uprawnieni do bezpłatnego leczenia (nasz roczny dochód w roku przed wydaniem karty wyniósł mniej niż 16685€ – około 1285€ miesięcznie) a drugą (B) otrzymamy gdy przekroczyliśmy ten dochód i wtedy należy nam się zniżka na leczenie.

Wyrobieniem kart medycznych zajmują się wszystkie biura obsługi mieszkańców a także większość urzędów pocztowych na wyspie. Do jej wyrobienia będziecie potrzebować:

  • yellow slip
  • zaświadczenie z zakładu pracy (lub jeśli pracujecie w kilku ze wszystkich) o Waszych dochodach nie starsze niż jeden miesiąc (To Whom It May Concern)
  • wypełniony druk (Ι.Υ.87A), który jest dostępny w miejscu w którym wydawana jest karta (możecie go pobrać tutaj)

Europejską kartę zdrowia, także wyrobicie na poczcie. Jest ona podobnie jak karta lokalna bezpłatna. Co istotne wszystkie karty wydawane są z określoną datą ważności, która przeważnie wynosi 2 lata.

Europejska Karta Zdrowia potwierdza prawo do korzystania na koszt Cypru z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Korzystając z karty za granicą należy pamiętać, że podlegacie obowiązkom i prawom wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE/EFTA na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Idąc do lekarza upewnijcie się, że placówka działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej tego państwa.

Jeżeli więc udajecie się na urlop do Polski lepiej jest wyrobić kartę europejską gdyż tylko ona upoważnia Was do bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w Polsce.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!