Pojawiają się pierwsze informacje na temat zmian w układzie zbiorowym dla pracowników hoteli
Propozycję mediacyjną dotyczącą odnowienia układu zbiorowego w branży hotelarskiej przekaże zainteresowanym stronom dyrektor departamentu stosunków pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Antis Apostolou.
Decyzja o przedłożeniu propozycji mediacji stowarzyszeniom zawodowym hotelarzy STEK i PASYXE oraz związkom zawodowym SEK i PEO jest wynikiem zbieżności, która powstała w wyniku intensywnej argumentacji wypracowanej przez obie strony.
Katalizujący wpływ miały także wskazówki przekazane mediatorowi przez obie strony, jak bardzo mogą się wycofać, aby propozycja została przyjęta.
Nowy układ zbiorowy będzie miał charakter długoterminowy, aby zapewnić obu stronom, hotelarzom i pracownikom, spokój pracy, w kontekście którego: Hotelarze będą mieli możliwość ustalania swojej polityki cenowej w sposób bardziej stabilny, a pracownicy będą mogli cieszyć się coroczną podwyżkę wynagrodzenia w oparciu o postanowienia, które zostaną określone w umowie.
Z informacji StockWatch wynika, że mediator uwzględnia w swojej propozycji przyznanie podwyżek, które według związków zawodowych mają zasadniczo na celu przywrócenie pracownikom branży hotelarskiej wynagrodzeń, które zostały obcięte po przystąpieniu Cypru do programu gospodarczego.
Podwyższona zostanie także składka brutto na fundusz świadczeń socjalnych oraz dodatek niedzielny.
W kontekście negocjacji mediacyjnych hotelarze wycenili żądania finansowe na ponad 20%, zakładając, że układ zbiorowy będzie obowiązywał dłużej niż trzy lata.
Trudność hotelarzy w związku ze wzrostem kosztów pracy, jak to przedstawiono na stole negocjacyjnym, polega na tym, że nie jest im łatwo przerzucić te koszty na swoich klientów, ponieważ stale muszą stawić czoła międzynarodowej konkurencji ze strony innych krajów turystycznych, głównie śródziemnomorskiego.
Istotnym punktem propozycji mediacji jest żądanie ruchu związkowego, aby w nadchodzącym układzie zbiorowym uwzględnić legislacyjną regulację tego, co jest uzgodnione i przewidziane w układach zbiorowych.
Ta kontrowersyjna kwestia, będąca „czerwoną linią” dla obu stron, nie mogła nie stanowić części uzasadnienia propozycji zaproponowanej przez mediatora, gdyż w przeciwnym razie nie mogłaby być nawet omawiana przez ruch związkowy.
Aby uniknąć impasu, który skłoniłby związki do strajku, mediator wydaje się uwzględniać w swojej propozycji powody przywoływane przez ruch związkowy, dotyczące utworzenia „hoteli dwóch prędkości”, a także obawy wyraził chęć deregulacji stosunków pracy w tym obszarze.
Należy zauważyć, że w odniesieniu do przedłużania układów zbiorowych dyrektywa europejska wymaga od państw członkowskich objęcia układami zbiorowymi pracy co najmniej 80% swoich pracowników.
Układy zbiorowe, zgodnie z dyrektywą, będą określać wysokość wynagrodzeń.
Na Cyprze jedynie około 30% pracowników w sektorze prywatnym objętych jest układami zbiorowymi, w przeciwieństwie do sektora publicznego i półpublicznego, gdzie układy zbiorowe były stosowane z biegiem czasu.
Mediator bierze także pod uwagę obawy drugiej strony, z których większość pochodzi od członków PASYXE.
Punktem odniesienia jest fakt, że duża część członków PASYXE nie przestrzega układów zbiorowych, w przeciwieństwie do członków STEK, z których większość z czasem stosuje instytucję układów zbiorowych.
Inną kluczową kwestią, która może skłonić związkowe zespoły negocjacyjne do większej elastyczności w niektórych kwestiach, jest zgoda hotelarzy na zwiększenie ogólnego odsetka zakwaterowania i wyżywienia pracowników z krajów trzecich z obecnych 25% do 40%
Propozycja może obejmować także zmiany w zakresie wynagrodzeń pracowników z krajów trzecich, tak aby siatki wynagrodzeń były częścią przepisów i zapobiegały dyskryminacji.
Zostaw swój komentarz: