Martwy rekin znaleziony na plaży w Polis (zdjęcia)

Marine and Environmental Research poinformowało o znalezieniu w okolicach Polis Chrysochous martwego rekina

Laboratorium zidentyfikowało ciało rekina mieczykowatego, gatunku wrażliwego, występującego zarówno na Cyprze, jak iw Grecji, wyróżniającego się bardzo wysoką pierwszą płetwą grzbietową. Rekin mierzejowy nie jest gatunkiem chronionym na Cyprze – w ostatnich latach w Morzu Śródziemnym zauważalny jest spadek ich liczebności.

Głównym zagrożeniem dla rekinów jest intensywne trałowaniem metoda połowów polegająca na ciągnięciu sieci rybackiej przez wodę za jedną lub więcej łodziami, taklami dennymi, które są linami wędkarskimi ustawionymi poziomo wzdłuż dna oceanu i są utrzymywane na miejscu za pomocą sieci kotwiczących i ogólna degradacja ekosystemów przybrzeżnych.

Biolodzy morscy z MER, którzy zbadali ciało, stwierdzili, że rekin mógł zaplątać się w sieci rybackie i, zdezorientowany, trafić na plażę w Poli Chrysochous.

Pomimo ich dużych rozmiarów i podobnego wyglądu do innych niebezpiecznych rekinów uważa się, że nie są one niebezpieczne dla ludzi. W rezultacie są uważane za jedne z najbezpieczniejszych rekinów do pływania i są popularnymi rekinami w akwariach. Według ich badań około 500 rekinów pływało w wodach Cypru w ubiegłym roku.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading