Marszałek Sejmu Elżbieta Witek z wizytą na FIDE Grand Prix kobiet na Cyprze

Trwa czwarta, decydująca runda FIDE Grand Prix Kobiet w Nikozji, stolicy Cypru. W czwartek 18 maja na zaproszenie organizatorów Marszałek Sejmu Elżbieta Witek symbolicznie otworzyła pierwszy mecz dnia polskiej zawodniczki Oliwii Kiołbasy z reprezentantką Gruzji Bellą Khotenashvili.

Obecność Elżbiety Witek na jednym z najważniejszych turniejów szachowych na świecie jest częścią trwającej od wtorku trzydniowej wizyty Marszałek w Republice Cypryjskiej. Polska Marszałek spotkała się z Oliwią Kiołbasą, która w marcu tego roku zdobyła wicemistrzostwo Europy kobiet w szachach i na trwającym turnieju walczy o tytuł mistrzyni świata. Elżbiecie Witek towarzyszyła Irena Lichnerowicz-Augustyn, ambasador RP na Cyprze.

To wyjątkowa możliwość wziąć symboliczny udział w rywalizacji czołowych szachistek świata. Szachy uczą wielu cech, które zarówno młodzi zawodnicy, jak i wybitne arcymistrzynie mogą wykorzystywać, budując relacje oparte na wzajemnym szacunku, wybieraniu strategii i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Tak prestiżowa dyscyplina, jak szachy idealnie wpisuje się w strategię rozwoju Cypru i budowania współpracy, o której w ostatnich dniach intensywnie rozmawialiśmy. Bardzo cieszę się, że już za kilka miesięcy będziemy gościć najlepsze szachistki świata w Polsce, na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Bydgoszczy. Życzę wszystkim zawodniczkom jak najlepszych wyników – mówiła Marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek podczas wydarzenia.


FIDE Grand Prix Kobiet to cykl 4 turniejów organizowanych na całym świecie, w których rywalizuje 16 czołowych szachistek świata. Zawodniczki występują w trzech z czterech imprezach cyklu, w każdej startuje 12 szachistek. Dwie najlepsze po całym cyklu powalczą o tytuł mistrzyni świata.

W trwającej ostatniej fazie Grand Prix bierze udział 12 szachistek: Oliwia Kiołbasa, Harika Dronavalli, Bibisara Assaubayeva, Dinara Wagner, Aleksandra Goryachkina, Nana Dzagnidze, Bella Khotenashvili, Alexandra Kosteniuk, Tan Zhongyi, Gunay Mammadzada, Kateryna Lagno i Polina Shuvalova. Gościem zawodów jest legendarny szachista i pięciokrotny mistrz świata Viswanathan Anand.

Turniej odbywa się pod auspicjami Cypryjskiej Federacji Szachowej przy wsparciu partnera generalnego Freedom Finance Europe. Zmagania potrwają do 28 maja.


Tekst został nadesłany przez planetpartners.pl

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading