fbpx

Mandaty i punkty karne na Cyprze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Na Cyprze, punkty karne są ważne trzy lata – dopiero po tym okresie ulegają zatarciu.

Podobnie jak w innych krajach, oprócz mandatów karnych, policja nakłada punkty karne. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy mandaty na Cyprze są wysokie – dużo bardziej restrykcyjne są punkty karne.


Nieopłacone w terminie mandaty nakładane przez policjantów, automatycznie trafiają do sądu – tam, z całą pewnością, wysokość opłaty zostanie podwojona.


W przypadku policyjnych mandatów za przekroczenie prędkości, poza obszarem zabudowanym, stosowana jest tolerancja prędkości 20%. Oznacza to, że jeżeli na autostradzie obowiązuje ograniczenie do 100 km/h a samochód jedzie 119 km/h – z całą pewnością nie dostaniecie mandatu. Co ważne, tolerancja prędkości w przypadku obszarów zabudowanych wynosi zaledwie 10% – przy ograniczeniu do 30 km/h mandat dostaniecie już przy prędkości 34 km/h.

  • przekroczenie prędkości o 30%: mandat 2 € za każdy km/h i 1 punkt karny
  • przekroczenie prędkości o 50%: mandat 3 € za km/h i 2 punkty karne
  • przekroczenie prędkości o 75%: mandat 5€ za km/h i 3 punkty karne

Jeżeli więc, na obszarze zabudowanym, będziecie jechali 88 km/h przy standardowym ograniczeniu 50 km/h zapłacicie 190€ mandatu i dostaniecie 3 punkty karne.

W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, mandaty są stałe:

  • Alkohol w wydychanym powietrzu w przedziale 22-35 μg /100 ml: 125 € grzywny i 1 punkt kary 
  • Alkohol w wydychanym powietrzu w przedziale 36-55 μg /100 ml: grzywna 250 € i 3 punkty karne 
  • Alkohol w wydychanym powietrzu w przedziale 56-70 μg /100 ml: grzywna 500 € i 4 punkty karne

Za przejazd na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości 300€ i 3 punkty, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub przewożenie dziecka bez fotelika – 150€ i 3 punkty karne, za parkowanie w niewłaściwym miejscu 100€ i 1 punkt, za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 150€.

W większości przypadków, popełnienie podobnego wykroczenia w ciągu 2 lat podwaja mandat i ilość punktów karnych. W przypadku popełnienia kilku wykroczeń jednocześnie wysokość mandatu oraz ilość punktów jest sumowana – jeżeli będzie ich w sumie minimum 12 – sprawa trafia do sądu.

Tabelę zawierającą wszystkie wykroczenia znajdziecie tutaj>>>


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!