Mandaciki

Jeden z naszych czytelników zadał nam w mailu pytanie dotyczące zaległych mandatów karnych. Otóż spotkała go niemiła niespodzianka na lotnisku w Larnace, gdzie został poinformowany o konieczności natychmiastowego uregulowania zaległego mandatu za złe parkowanie. Mieszkający od 15. lat na Cyprze Polak zastanawia się w jaki sposób sprawdzić czy ma do zapłaty jakikolwiek mandat bo koszty mandatowe rosną a być może dostał mandat od policjanta, który włożył go po prostu za wycieraczkę samochodu.

Postanowiliśmy wyjaśnić procedurę, jak to z mandatami na Cyprze jest.

Wbrew pozorom sprawa jest kilkuetapowa, ale zawsze wygląda tak samo. Po pierwsze dostajemy mandat karny. I nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia czy dostajemy go od policjanta do ręki czy jest on włożony za wycieraczkę samochodu – trafia do policyjnej bazy danych. Możemy go opłacić na dowolnym komisariacie policji, w banku, na poczcie czy poprzez stronę internetową (tutaj). Mamy na to 14 dni od momentu wystawienia mandatu, potem doliczane są kolejne koszty. Co jest ważne nie możemy zapłacić mandatu policjantowi, który nas zatrzymał – oni nie mogą przyjmować gotówki. Jeśli nie opłacimy w wyznaczonym terminie – sprawa trafia do sądu w mieście, w którym zostało popełnione wykroczenie. Sąd będzie próbował się z Wami skontaktować i wykorzysta do tego dane które podaliście policjantowi lub sprawdzi Wasz adres w bazie danych pojazdów i odnajdzie Was po numerze rejestracyjnym samochodu. I tu jest pies pogrzebany. Jeśli w systemie nie ma Waszego aktualnego adresu lub po prostu się przeprowadziliście nie informując o tym wydziału komunikacji sąd wyda wyrok zaoczny. Należy podkreślić, że sądy na Cyprze działają bardzo wolno i rozprawy tego typu odbywają się minimum po 6. miesiącach, a czasem zdarza się, że nawet po dwóch latach. W wyroku sąd określi ile macie zapłacić (przeważnie jest to dziesięciokrotność mandatu) i da Wam termin do zapłaty. Wyrok musi się uprawomocnić i przejść przez całą biurokratyczną procedurę, która będzie trwała kolejne kilka miesięcy. Co jest ważne, sąd korzysta z tych Waszych danych personalnych, które ma. Jeśli więc „spisano” Was z prawa jazdy to numer tego prawa jazdy znajdzie się na „stop liście” na granicy, jeśli natomiast spisano numery rejestracyjne samochodu – w nakazie będzie numer Waszego yellow slipa i co jest z tym związane numer dokumentu, którym się posłużyliście podczas rejestracji w urzędzie emigracyjnym. Jeśli więc tym dokumentem posłużycie się na lotnisku – nie zostaniecie wypuszczeni z kraju.

Jeżeli chcecie sprzedać pojazd na który wystawiono mandat wydział komunikacji zażąda zapłaty zaległości – bez jej uregulowania samochód nie zostanie przerejestrowany.

Jeżeli więc chcecie sprawdzić, czy dostaliście mandat o którym nie wiecie, a nie chcecie mieć problemów na granicy, proponujemy udać się do wydziału komunikacji lub na komisariat policji i to po prostu sprawdzić. Ważne jest tylko to, aby podać numer rejestracyjny pojazdu, którym się poruszacie lub jeden z dokumentów o którym napisaliśmy powyżej.

.

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading