fbpx

Mamy Wielki Tydzień

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Wielkie króliki, jaja i kurczaki rozstawione na wszystkich cypryjskich rondach zwiastują Paschę.

Zakupy, korki, gotowanie. Przygotowania do świąt. No może nie do końca, w końcu mamy pandemię…

Wielkanoc to najważniejsze święto w liturgicznym kalendarzu Cypryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Jej obchody są bardzo radosne, spektakularne, spędzane w gronie rodzin, przyjaciół a nawet i turystów, którzy na wsiach często są zapraszani do świętującego domostwa.

Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Ostatni tydzień postu. Obżarliśmy się już chałwą i kalmarami i tahinopittami i teraz jeszcze pyszne flauny i tsoureki!


Czas na konkretne żarcie. Wielki Piątek to tak zwana rzeź jagniąt.


Wielkanoc na Cyprze – musi być arni. Są też jajka, kolorowe, farbowane żółtymi stokrotkami. Wielkanoc na Cyprze jest piękna. Zielona. Pachnąca.

W okolicach Kościołów zauważycie pozwalane stery drewna, a także inne materiały które mogą przydać się do rozpalenia ogniska.  Krzesła, stare materace, dosłownie misz masz. Policja teoretycznie z tym walczy, ale tylko teoretycznie…

Fotia. To wielkie ognisko rozpalane w noc Zmartwychwstania. Ułożona na stosie kukła symbolizuje spalenie zdrajcy. Mszy pogrzebowe zaczynają się już w czwartek.

W niedzielę też koniecznie do Kościoła! Tego dnia nikt chyba nie używa słowa kalimera.

Χριστὸς ἀνέστη! Christos anesti! Chrystus zmartwychwstał. Cieszą się wszyscy.

Na Cyprze popularna jest też walka na skorupki. Posiadacz silniejszego, twardszego jaja ma mieć szczęście cały rok. A potem wyżerka.

I pamiętajcie że po Wielkanocy czekają na nas wyprzedaże.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!