[dropcap]N[/dropcap]owym Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej na Cyprze została Irena Lichnerowicz-Augustyn.
Ożywienie bilateralnego wymiaru współpracy polsko-cypryjskiej – dziś zdominowanej przez relacje w formatach wielostronnych, m.in. w ramach UE i ONZ – wskazała jako jeden z priorytetów swojej misji w Nikozji Lichnerowicz-Augustyn. Wśród przedmiotów potencjalnej współpracy wymieniła kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz energetykę. Zapowiedziała w tym kontekście, że na jesieni br. w Nikozji mogą odbyć się rozmowy polsko-cypryjskie na szczeblu sekretarzy stanu, co – w ocenie kandydatki – byłyby „pierwszym impulsem” do intensyfikacji wzajemnych kontaktów.
Lichnerowicz-Augustyn jest z wykształcenia anglistką i europeistką. Od 2005 r. związana jest z MSZ, gdzie od początku pracowała w Protokole Dyplomatycznym. Jako szefowa departamentu była odpowiedzialna m.in. za koordynację przygotowań do szczytu NATO w Warszawie oraz do Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej była też m.in. specjalistką w zespole protokolarnym prezydenta.
Posługuje się biegle językiem angielskim, francuskim i włoskim, a w stopniu podstawowym także rosyjskim. Jest mężatką, ma jedną córkę.
Pani Ambasador nominację na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego na Cyprze od szefa MSZ już w czerwcu, odebrała także z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy listy uwierzytelniające, które złoży na ręce Prezydenta Cypru – to właśnie listy uwierzytelniające stanowią ogólne umocowanie dla szefa placówki dyplomatycznej do pełnienia swojej misji i pośredniczenia w kontaktach między państwami.
Witamy Panią Ambasador na Cyprze.
Zostaw swój komentarz: