fbpx

Małpia ospa wylądowała na Cyprze

Choć szczepionka przeciw małpiej ospie miała być dostarczona na Cypr już 2 tygodnie temu, dopiero pierwszy przypadek tej choroby zmobilizował Ministerstwo do upomnienia się o nie.

Pierwszy zarejestrowany przypadek przebywa w szpitalu referencyjnym w Nikozji. Do dziś przyjmował tylko leki przeciwbólowe. Tymczasem w sobotni poranek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wykrycie kolejnych dwóch przypadków.

Również w sobotę nadleciały opóźnione szczepionki. 

Jednostka nadzoru epidemiologicznego rozpoczęła proces śledzenia i informowania  kontaktów trzech potwierdzonych ofiar małpiej grypy.

Ospa małpia jest chorobą zakaźną, która przenosi się przez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi. Do jej głównych objawów należy wysypka, która początkowo przybiera postać płaskich plam, a następnie krostek i pęcherzy. Nie ma obecnie leku na małpią ospę. Dlatego stosuje się leczenie objawowe. W terapii stosuje się leki przeciwwirusowe, przeciwgorączkowe, przeciwświądowe i przeciwbólowe. Choroba trwa 2–4 tygodnie.

W badaniach zaobserwowano, że przed zakażeniem w znacznym stopniu może chronić szczepionka przeciwko ospie prawdziwej.

W zapobieganiu ospie małpiej szczególne znaczenie ma unikanie kontaktu z osobami chorymi, a gdy jest to niemożliwe ,stosowanie maseczek ochronnych i innych środków ochrony osobistej.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!