fbpx

Małe żółwie właśnie wykluwają się z jaj – film

[dropcap]T[/dropcap]o nikt inny jak Kazimierz Pawlak w “Samych Swoich” powiedział “Nadejszła wielkopomna chwila…”. I tak właśnie się dzieje. Młode żółwie zaczęły wykluwać się ze swoich jaj i truptać wprost do morza. Wszystko zdarzyło się na Lara Beach. Zobaczcie:

Już niebawem, bo za jakieś 20-30 lat część tych żółwi wróci na tą samą plażę aby złożyć jaja swojego potomstwa. W pierwszej połowie XX wieku oba gatunki żółwi niemal całkowicie zniknęły z Cypru – w 1978 roku, gdy rozpoczęto walkę o ich ocalenie na plażach Cypru było zaledwie 300 gniazd, w których wykluwały się młode żółwie.

W tym roku takich gniazd jest już 1100 – informuje Andreas Demetropoulos, twórca programu ratowania żółwi prowadzonego pod auspicjami rządowego Departamentu ds. Badań Morskich w rozmowie z Associated Press

Działania te są szczególnie istotne w przypadku żółwi zielonych, które składają jaja jedynie w dwóch państwach – Turcji i na Cyprze. Obecnie na wolności żyje ok. 1500 samic żółwi zielonych i 6 tysięcy samic żółwi karetta. Te drugie składają jaja w całym basenie Morza Śródziemnego.

Trzymamy kciuki!
Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!