Mała rybka a potrafi dopiec

Uważajcie na tę rybę – ma kolce wytwarzające niebezpieczny jad i właśnie pojawiła się u wybrzeży Cypru

Departament Rybołówstwa i Badań Morskich ogłosił odkrycie w wodach Cypru nowego – potencjalnie niebezpiecznego – inwazyjnego, egzotycznego gatunku ryby, suma węgorza pręgowanego (Plotosus lineatus).

Gatunek ten pochodzi z regionu Indo-Pacyfiku i jest znany jako migrant z Lessepsu, co oznacza, że ​​migrował z Morza Czerwonego do Morza Śródziemnego przez Kanał Sueski i obecnie uważa się, że zadomowił się w wodach Morza Śródziemnego.


Chociaż gatunek ten był notowany w Morzu Śródziemnym od 2001 r., jego pierwsze udokumentowane pojawienie się na Cyprze miało miejsce w 2022 r. na wodach przybrzeżnych w pobliżu klasztoru Apostolos Andreas na północy. Jednak w zeszłym miesiącu wykryto go również w obszarze morskim Protaras.

Sum węgorz pręgowany to stosunkowo mała ryba, zwykle mierząca od 15 do 25 cm długości. Ma brązowe ciało z białymi podłużnymi paskami i czterema parami zadziorów, dwie nad i dwie pod pyskiem.

Departament twierdzi, że stwarza potencjalne zagrożenie dla każdego, kto przypadkowo go złapie lub dotknie, ponieważ kolce na płetwach grzbietowych i piersiowych oraz wydzieliny skórne zawierają silne toksyny.

Objawy po kontakcie z kolcami obejmują miejscowy obrzęk wokół miejsca urazu i silny ból. Nieleczona rana może prowadzić do poważniejszych powikłań, a nawet śmierci. Leczenie użądlenia zazwyczaj polega na zastosowaniu ciepła na dotkniętym obszarze, zwykle ciepłą wodą, aby złagodzić skutki toksyny i natychmiastowej pomocy lekarskiej.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading