fbpx

Ludzkie szczątki na plaży w Larnace

W greckich książkach o tym nie napisano, a jednak przeszłość i prawda o niej wraca.

27 grudnia i 5 stycznia na plaży w miejscowości Pervolia (Larnaka), znaleziono ludzkie szczątki.
Policja w Kiti zajęła się zebraniem wszystkich wyrzuconych przez morze kości.

Badania przeprowadzone w Nikozji dowodzą że kości należą do jednej osoby i jest to mężczyzna. Jak ustalono, szkielet pochodzi z lat 60. XX w.
Najbardziej prawdopodobne jest że mężczyzna pochowany był blisko linii brzegowej i ciało podmyło morze.

Ze względu na brak trumny przeprowadzono badania dna by ustalić czy szczątki nie należą do jednej z zamordowanych podczas Krwawych Świąt osób.

Bloody Christmas, czyli Krwawe Święta, to pamiątka tragicznych wydarzeń z nocy 21/22 grudnia 1963 roku. Odnosi się do wybuchu przemocy między społecznościami Greków i Turków cypryjskich  podczas kryzysu cypryjskiego lat 1963-1964.
Przemoc doprowadziła do śmierci 364 Turków cypryjskich i 174 Greków cypryjskich.

Około 25 000 Turków cypryjskich ze 104 wiosek, co stanowi ćwierć populacji Turków cypryjskich, opuściło wioski i zostało wysiedlonych do enklaw. Tysiące pozostawionych tureckich cypryjskich domów zostało splądrowanych lub całkowicie zniszczonych. Wysiedlono także około 1200 ormiańskich Cypryjczyków i 500 greckich Cypryjczyków. Przemoc doprowadziła do końca reprezentacji Turków cypryjskich w Republice Cypryjskiej.
Termin Krwawe Boże Narodzenie nie jest używany w oficjalnej “greckiej cypryjskiej” i “greckiej” historiografii, która twierdzi, że wybuch przemocy był wynikiem buntu Turków cypryjskich (Tourkantarsia) przeciwko prawowitemu rządowi Republiki Cypryjskiej.

pisze o tych faktach Wikipedia

Swoją drogą ciekawe kiedy zaczną na Cypr docierać szczątki tych co nie dotarli na wyspę z krajów objętych wojną.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!