Ludzie toną w ciszy

Topienie się nie wygląda tak ja w filmach! Nie ma rozbryzgiwania wody, machania rękami, krzyczenia i wołania o pomoc. Tonięcie to przede wszystkim cisza!

To szokujące ale w dziesięciu procentach przypadków rodzic widzi tonące dziecko, tylko zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy! Utonięcie jest na drugim miejscu jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych u dzieci poniżej 15 roku życia.

Z 750 dzieci, które utopią się w przyszłym roku 375 utonie nie dalej niż 20 metrów od rodziców lub innych dorosłych!

Można utonąć, będąc sprawnym pływakiem.

Do nieszczęść dochodzi na oczach rodziców, którzy nie widzą, że coś się dzieje, żyją bowiem w przeświadczeniu wykreowanym przez media, że tonąca osoba gwałtownie macha rękami oraz głośno krzyczy.

Dzieje się jednak całkiem inaczej – tonący w intuicyjny sposób stara się utrzymać nad wodą i nie jest w stanie wydać sensownego dźwięku, czy zawołać o pomoc.

Układ oddechowy, jak sama nazwa wskazuje, powstał do oddychania – to jego podstawowa funkcja. Kiedy trwa walka o zaczerpnięcie powietrza, dziecko nie jest w stanie krzyczeć i zawołać pomocy.

Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy ktoś tonie, warto krzyknąć do niego z zapytaniem, czy wszystko w porządku, jeśli nie odpowie, znaczy, że jest źle i należy wezwać pomoc.

W jednej dziesiątej przypadków opiekun przypatrywał się tonącej ofierze, ale nie miał pojęcia, że ona właśnie się topi. Nie widział bowiem żadnego kotłowania, gwałtownych ruchów, krzyków – bo takich zazwyczaj nie ma! Dlatego tak istotne jest, by nie spuszczać z oczu dziecka przebywającego w wodzie na dłużej niż 10 sekund.

Nieważne, w jak głębokim basenie maluch się bawi, czy biega tuż przy brzegu jeziora, rzeki, morza czy basenu – niemowlę może się utopić już w kilkucentymetrowej wodzie. I to niestety się zdarza.

Znane są przypadku utonięć dzieci, których rodzice spali tuż obok na leżaku czy zajmowali się w danym momencie młodszym dzieckiem.

Co może świadczyć, że ktoś się topi?

  • cisza – gdy dzieci wcześniej bawiły się głośno, krzycząc, śmiejąc się, a później zamilkły, może sygnalizować to problemy,
  • nieobecny, mętny wzrok,
  • zamknięte oczy,
  • utrzymywanie się w pozycji pionowej,
  • próby położenia się na plecy,
  • usta na wysokości powierzchni wody i głowa ponad wodą,
  • głowa odchylona do tyłu z mocno otwartymi ustami,
  • włosy wpadające do oczu.

I co bardzo ważne – wzywajcie ratowników wodnych – oni wiedzą jak ratować tonących. Niewłaściwe próby ratowania mogą się skończyć także Waszą śmiercią.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading