Lubicie morele?

Suszone morele zawierają dwa razy więcej witamin i minerałów niż świeże.

O świeżych, cypryjskich morelach możemy zapomnieć – możemy je jeść w maju. Teraz możemy kupić bez problemu ich suszoną wersję.

Morele są najsmaczniejsze, gdy są całkowicie dojrzałe — dopiero wtedy powinny być zrywane. Jeśli zrobimy to przedwcześnie niestety, ale prawdopodobnie nie dojrzeją nawet położone na słońcu i nie osiągną pełni smaku. Dojrzałe surowe morele mają żółtą gładką skórkę pokrytą rumieńcem. Możesz je spożywać prosto z drzewa, dodawać do deserów, a także mięs i dań wytrawnych.

Te które widzicie na zdjęciu nie wyglądają zachęcająco, ale to właśnie ten kolor świadczy o tym, że były suszone naturalnie bez dodatku związków chemicznych.

Suszone morele również są bardzo smaczne, jednak należy mieć na uwadze, że są znacznie bardziej kaloryczne. Świeża morela zawiera około 50 kcal w 100 gramach, a suszona — aż 300 kcal!

Ciekawostką jest fakt, że suszone morele zabierane są… w kosmos. To jeden z podstawowych składników diety amerykańskich astronautów.

Suszone morele są bardziej skondensowanymi bombami witaminowymi niż surowe owoce. W jednych i drugich znajdziemy potężną dawkę witamin B, C, PP, a także błonnika, żelaza, wapnia i fosforu, jednak w suszonych morelach wartości tych składników mogą być nawet dwukrotnie większe.

Morele działają zasadotwórczo, w czym prym wiodą suszone owoce — poleca się je spożywać jeśli mamy problemy gastryczne.

Smacznego…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading