Czymu? Dlaczego?
Panie Prezydencie z pełnym szacunkiem dla urzędu Prezydenta RP chciałam zwrócić się z pytaniem w związku z zawetowaniem ustawy o uznaniu mowy śląskiej za język regionalny.
Ja jako Polka i Ślązaczka, doktor Nauk Humanistycznych wyróżniana i odznaczana wielokrotnie najwyższymi odznaczeniami państwowymi, polskimi a ostatnio nawet Krzyżem Komandorskim Zasług dla Polski wręczonym osobiście przez Pana, Panie Prezydencie nie działałam jako separatystka, która osłabia bezpieczeństwo Polski (bo żech jest Ślązoczka kera tyż i godo).
Panie Prezydencie, Pana weto sprawiło nam, Ślązakom Polakom srogi lankor (smutek).
A jeszcze tak niedawno jako kandydat na urząd Prezydenta RP podczas świętowania 100. rocznicy Powstań Śląskich wypowiadał Pan słowa najwyższego uznania o Śląsku i Ślązakach, o ich miłości i szacunku do tradycji.
Tradycją jest i zostanie mowa śląska, nosza godka, którą z miłością i ogromnym szacunkiem uczyły nas Nasze Starki i Starzyki.
Panie Prezydencie zapewne Pan wie, ale dla przypomnienia, że Powstańcy Śląscy, którzy aż trzykrotnie zrywali się do walki o przyłączenie Śląska do Polski, którzy poświęcali za to życie „godali a nie mówili (tak rozróżniamy na Śląsku naszą mowę od literackiego języka polskiego) pragnęli Śląska w granicach Macierzy czyli Polski.
Panie Prezydencie dla Ślązaków Polska to Macierz, najukochańsza Matka. Jednak jak pokazuje historia ta Matka wielokroć okazywała się złą macochą.
I tak też się stało pewnego majowego dnia 2024 roku.
Maski opadły, Pana weto Panie Prezydencie obnażyło znowu oblicze złej macochy.
Gańba, a dla Ślązaków lankor
Za to Ślązacy na pewno nie bydom Pana mieli w zocy.
Urszula Tekeli – Savvopoulou
Urszula Tekeli – Savvopoulou jest działaczką społeczną mieszkająca od lat na Cyprze i szefową Stowarzyszenia Kulturalnego Polaków na Cyprze „MALWA”.
Zostaw swój komentarz: