fbpx

Lira ma coraz niższą wartość

W piątek, za 1$ płacono 15,44₺, za 1€ aż 16,06₺ a za polskiego złotego 3,43₺

Mieszkańcy północy mają naprawdę ciężki orzech do zgryzienia – wartość tureckiej liry, czyli głównego środka płatniczego na obszarach okupowanych w tym roku spadła ponad 14%, po spadku o 44% w ubiegłym roku.


Lira powróciła do najniższych poziomów widocznych pod koniec grudnia, po serii niekonwencjonalnych cięć stóp procentowych.


Mieszkańcy na północy mają prawdziwy problem – bez znaczenia czy prowadzą własne biznesy czy też są zatrudnieni w tamtejszych firmach czy administracji publicznej. Nie pomaga także wzrost liczby turystów, którzy udają się na północ i wydają tam dolary i euro.

Przypomnijmy, że wynagrodzenia wypłacane są w lokalnej walucie, natomiast wszystkie płatności są dokonywane po przeliczeniu na turecką lirę ale w dolarach. Wyobraźcie sobie zatem, że co miesiąc musicie płacić większe rachunki za prąd czy wodę pomimo tego, że zużycie mediów pozostało na tym samym poziomie i nie było żadnych podwyżek.

Teoretycznie dostawą wszystkich dóbr cywilizacyjnych (paliwa, energia elektryczna) jest Turcja i teoretycznie rozliczenia powinny być wykonywane w lirach. Niestety, umowy pomiędzy TRNC a Turcją są tak skonstruowane, że Cypr Północny płaci za wszystko w dolarach.

Podobnie jest z importem dóbr – od artykułów spożywczych aż do samochodów późniejsi sprzedawcy płacą za wszystko w walutach wymienialnych. W lokalnej walucie nie można także kupić niczego poprzez sklepy internetowe – praktycznie wszystkie stosują już przeliczniki walutowe.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!