fbpx

Linie lotnicze bankrutami?

Zdaniem analityków, istnieje duże prawdopodobieństwo bankructwa małych linii lotniczych


Jak napisał Bloomberg, według analityków z Sanford C. Bernstein, słabsze europejskie linie lotnicze stoją w obliczu zwiększonego ryzyka upadku tej zimy, ponieważ kraje, które ratowały przewoźników podczas kryzysu Covid, skupiają się teraz na wsparciu innych działów gospodarki.

Mniejsi przewoźnicy w Europie Środkowo-Wschodniej będą najbardziej narażeni, twierdzą analitycy Bernstein, Alex Irving i Clementine Flinois, powołując się na nowy model oceny ryzyka bankructwa w zależności od poziomu konkurencji i przepustowości, sieci tras i prawdopodobnych kosztów leasingu czy wymiany samolotów.

Zdaniem specjalistów duże linie lotnicze takie jak Ryanair, EasyJet czy WizzAir bez problemu poradzą sobie z kryzysem energetycznym i paliwowym, natomiast najbardziej narażeni na bankructwo przewoźnicy to jeden z Cypru i dwóch z Albanii, a także linie lotnicze z Białorusi, Bułgarii, Czech, Gruzji, Mołdawii i Rumunii.

Na opublikowany tekst praktycznie natychmiast zareagowali prezesi cypryjskich linii lotniczych.

Dyrektor generalny Tus Airways, Ahmed Aly, powiedział w rozmowie z Economy Today, że „od momentu powstania w 2015 r. linia lotnicza rozwinęła się i jest obecnie największą linią lotniczą w kraju, przyczyniając się do rozwoju gospodarki Cypru, branży turystycznej, a także rynku pracy i sektor inwestycyjny”.
Jego zdaniem “skuteczny biznesplan firmy i jej struktura udziałów sprawiły, że jest ona szczególnie silna i ma perspektywę dalszego wzmocnienia jej obecności w 2023 roku i w latach następnych”.

Dyrektor generalny Cyprus Airways, Paul Sies, stwierdził, że linia lotnicza doświadczyła bardzo pozytywnego sezonu letniego. Firma nadal będzie się rozwijać – w ciągu kilku miesięcy dołączy do swojej siatki kolejny samolot.

Od marca 2023 r. do naszej floty zostaną dodane dwa kolejne samoloty A320, dzięki czemu jesteśmy gotowi na kolejne mocne lato – powiedział Sies

Pomimo stanowczych zaprzeczeń ze strony cypryjskich firm być może coś w analizie jest na rzeczy.

Zaledwie kilka dni temu, rumuńskie linie lotnicze, z dnia na dzień, zawiesiły wszystkie loty…


Zostaw swój komentarz:Więcej w tym temacie:
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!