Likwidacja Republiki Cypru okazała się plotką medialną

ONZ zdemontowała doniesienia mediów na temat rzekomego zniesienia Republiki Cypru i utworzenie traktatu stanowiącego nowe państwo. Media przypięły te słowa specjalnemu wysłannikowi ONZ na Cyprze, ale nie jest to prawdziwe. Również Rzecznik Rządu zaprzeczył o podjęciu jakichkolwiek decyzji przed Genewą II. Wszelkie decyzje i zmiany podjęte zostaną dopiero na konferencji w Szwajcarii. A ta dotyczyć ma zupełnie innych kwestii.

Co wiemy do tej pory?

Strona grecka chce oczywiście wycofania tureckich wojsk z terytorium wyspy. Chce zniesienia traktatu gwarancji oraz zadbanie o bezpieczeństwo Cypru przez siły międzynarodowe w okresie przejściowym.

Strona turecka chce by wojska tureckie pozostały na terenach obecnie okupowanych ale by sprawowały pieczę nad bezpieczeństwem kraju tylko na prośbę parlamentu. Wojska te maja stopniowo opuszczać wyspę ale bez wyraźnie zaznaczonego terminu.

Grecja również chciałaby znieść traktat o gwarancji a w zamian tego podpisać trójstronny pakt przyjaźni pomiędzy Grecją, Turcją i Wielką Brytanią. W ten sposób Cypr miałby zapewnioną opiekę z zewnątrz. Ten pomysł popiera też Anastasiades.

Strona grecka zaproponowała powstanie międzynarodowej policji która dbała by o porządek i bezpieczeństwo na wyspie w czasie przejściowym.

Zdaje się że po doświadczeniach z Genewy obie strony podchodzą zdecydowanie ostrożniej do tematu gwarancji bezpieczeństwa.

Nic nie wiemy do tej pory o stanowisku Turcji w całej sprawie.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading