Lepiej w Polsce niż na Cyprze

Z opublikowanych badań wynika, że w Polsce jest czystsze powietrze niż na Cyprze.

Cypr zajmuje 65. miejsce na 131 krajów na świecie pod względem jakości powietrza, zgodnie z corocznym globalnym badaniem przeprowadzonym przez szwajcarskiego producenta oczyszczaczy powietrza.

Co ciekawe Polska znalazła się na 62. miejscu rankingu.


Z raportu opublikowanego przez IQAir wynika również, że Czad w Afryce Środkowej jest krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.

IQAir mierzy poziomy jakości powietrza na podstawie stężenia szkodliwych dla płuc cząstek unoszących się w powietrzu, znanych jako PM2,5. Jego coroczna ankieta jest szeroko cytowana przez badaczy i organizacje rządowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca maksymalne stężenie PM2,5 na poziomie 5 mikrogramów na metr sześcienny. Poziom zanieczyszczenia powietrza na Cyprze przekroczył zalecane maksimum od trzech do pięciu razy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 91% światowej populacji żyje w miejscach, w których jakość powietrza przekracza normy, a około siedem milionów umiera każdego roku w wyniku narażenia na drobne cząsteczki zawarte w zanieczyszczonym powietrzu.

Raport został przygotowany na podstawie danych z ponad 30000 monitorów jakości powietrza w ponad 7300 lokalizacjach w 131 krajach, terytoriach i regionach.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!