Lekarze apelują o badanie dzieci

Wskaźniki zachorowań na raka wśród dzieci na Cyprze należą do najwyższych na świecie

Loizos Loizou, profesor pediatrii, onkologii dziecięcej i immunologii na Uniwersytecie Medycznym w Nikozji Loizou powiedział, że zjawisko to jest dokładnie badane w celu ustalenia jego przyczyn, dodając, że w ostatnich latach nastąpił również wzrost liczby przypadków raka tarczycy.

„Według populacyjnego rejestru nowotworów u dzieci i młodzieży zachorowalność na nowotwory u dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat należy do najwyższych na świecie, ale w ostatnich dziesięcioleciach nie ma wzrostu, z wyjątkiem zachorowań na raka tarczycy i głównie w wieku od 15 do 19 lat.”

„W tej konkretnej grupie wiekowej zaobserwowaliśmy roczny wzrost o 7,5 % co jest niepokojące. W przypadku wszystkich innych form raka, takich jak białaczka, chłoniaki, mięsaki i guzy mózgu, jesteśmy na stabilnym poziomie, nawet jeśli poziomy te należą do najwyższych na świecie” , powiedział Loizou.

Dodał, że lekarze i naukowcy na Cyprze próbują zrozumieć przyczynę tak wysokiego wskaźnika zachorowań na raka wśród dzieci i młodzieży, ale odpowiedzi na bieżące problemy okazują się trudne do znalezienia.

„Obecnie nie mamy konkretnych odpowiedzi, ale prowadzimy dochodzenie. Jedną z możliwych przyczyn jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące podczas badań lekarskich. Nie możemy tego udowodnić, a mówiąc bardziej ogólnie, trudno to udowodnić. Jednym z naszych zaleceń jest maksymalne ograniczenie niepotrzebnych badań dzieci i młodzieży.

Loizou prosi rodziców i opiekunów do ograniczenia prześwietleń swoich dzieci, w tym panoramicznych badań stomatologicznych, prześwietleń klatki piersiowej i kręgosłupa oraz wszelkich innych form procedur wykorzystujących promieniowanie jonizujące.

Według Loizou drugą możliwą przyczyną wysokiego wskaźnika zachorowań na raka wśród dzieci na wyspie może być szerząca się otyłość dotykająca grupę wiekową.

„Badania wykazały, że niektóre formy niebezpiecznej białaczki częściej występują u otyłych dzieci. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby udowodnić, że otyłość rzeczywiście może prowadzić do raka u dzieci”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]