fbpx

Lekarz zarobił 1,45 miliona euro!

O tym jak sprawnie działają urzędy na Cyprze, każdy mieszkaniec wyspy wie. 

Teraz światło dzienne ujrzała świetnie zorganizowana księgowość systemu opieki zdrowotnej, która działa już ponad rok.

Wydaje się, że Organizacja Ubezpieczeń Zdrowotnych (HIO) nie jest w stanie rozprawić się z oszustwami lekarzy, którzy są zarejestrowani w krajowym systemie opieki zdrowotnej.

Przeglądając zgłoszone przez Biuro Audytu przypadki nadużyć systemu, przywołano firmę okulistyczną, zakontraktowaną z HIO, składającą się z trzech lekarzy, którzy w ciągu siedmiu miesięcy zgromadzili 1,7 mln euro w rachunkach. Z tego 1,45 mln euro trafiło do jednego z trzech lekarzy.

W innym rażącym przypadku, w określonych terminach lekarz zarejestrowany w Gesy wystawiałby systemowi rachunki za operację zaćmy raz na pięć do sześciu minut, a każdy kosztowałby 1,170 euro.

Ustawodawcy dyskutują na temat wstępnych ustaleń przeprowadzonych przez audytora generalnego w sprawie funkcjonowania HIO i krajowego systemu opieki zdrowotnej (Gesy).

Główne ustalenia koncentrują się na widocznych nadużyciach w Gesy, 37 umowach podpisanych między HIO a prywatnymi szpitalami, a także na usługach, które system opieki zdrowotnej powinien był oferować od tego roku, ale tego nie zrobił.

Audytor generalny Odysseas Michaelides powiedział, że HIO jest największą pojedynczą organizacją półrządową z budżetem 1 mld euro.

HIO to jednostka, której zadaniem jest wdrożenie Gesy. Aby móc działać wewnątrz Gesy, poszczególni lekarze lub placówki opieki zdrowotnej muszą najpierw zawrzeć umowę z HIO.

Urzędnicy HIO zdają się nie zwracać uwagi na takie błahostki, jak umowy.

Również w lutym 2020, podpisano memorandum między HIO a prywatną placówką służby zdrowia na temat drugiej fazy Gesy – uzupełnienia o opiekę szpitalną. Memorandum nie zostało prawnie sprawdzone, mimo to zostało podpisane przez Ministra Zdrowia i HIO.

Nie ma nawet okólników określających metody wynagradzania… HIO zawarło kilka niezgodnych z prawem umów, a ich odpowiedź brzmiała:„ Musimy to zrobić, jeśli chcemy podpisywać umowy ”.

Co więcej, organ nadzorujący odkrył, że niektóre klauzule umowne odnoszą się do lekarzy z usługodawcą, którzy nie są zapisani do Gesy.

Z memorandum wynika, że ​​lekarze danego szpitala lub kliniki mogą uczestniczyć w czynnościach medycznych bez zarejestrowania ich w Gesy, co jest jawnym naruszeniem prawa – zapewnia Michaelides.

HIO postanowiło zrezygnować w drugiej fazie Gesy z różnych świadczeń zdrowotnych, które były świadczone – takich jak opieka paliatywna, rehabilitacja, stomatologia zachowawcza i transport karetką w wypadkach i nagłych wypadkach.

Odnosząc się do tej krytyki, urzędnik ministerstwa zdrowia powiedział, że HIO legalnie zweryfikowało memorandum – umowy ramowe – podpisywane ze szpitalami. Jednak HIO zdecydowało się na skorzystanie z usług własnych doradców prawnych zamiast prokuratora generalnego.

Pełniący obowiązki dyrektora HIO, Athos Tsinontides, przyznał się do problemów z systemem, ale pośpiesznie dodał: „Nie ma problemu, jeśli wykryjemy oszustwo, możemy sobie z nim poradzić, ale najpierw musimy uzyskać odpowiednią dokumentację”.

Powiedział, że w HIO brakuje personelu – obecnie pracuje tam 100 osób – i poprosił parlament o pomoc w tym zakresie, „ponieważ zarządzamy największym funduszem i największym projektem w Republice Cypryjskiej”.

Szef HIO podkreślił, że jakość świadczonej opieki zdrowotnej nie została obniżona, co oznacza, że ​​podatnicy zyskują na wartości, wpłacając pieniądze na Gesy.

Uffff. Od razu czujemy się zdrowsi!

Zdjęcie autorstwa LinkedIn Sales Navigator z Pexels


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!