fbpx

Legendy o pięciopalczastych Górach Kyreńskich

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypr jest miejscem przesiąkniętym folklorem, jest krajem antycznych bogów, potworów, mitów, magii i legend, które są przekazywane na tysiące sposobów. Opowiadają one o cudach słonecznej wyspy od pięknej architektury po niepozorne skały w morzu. Wiele krąży legend o Górach Kyreńskich, a szczególnie znamienite są te o turniach Pentadaktylos (Πενταδάκτυλος), co po grecku oznacza Pięć Palców.


Było sobie dwóch mężczyzn, jeden miał złote serce, a drugi wręcz przeciwnie, jego serce było chłodne i nieczułe. Oboje zabiegali o względy pięknej dziewczyny, która mieszkała w wiosce niedaleko miejscowości Girne. Zmęczeni ciągłym przechytrzaniem się w walce o jej rękę postanowili postawić wszystko na jedną kartę i zmierzyć się o nią w pojedynku. Walka odbyła się na bagnistym terenie nieopodal wsi. Chłopak o zimnym sercu użył podstępnego planu, raniąc przeciwnika i wciągając go w głąb bagien. Dobroduszny mężczyzna powoli zaczął zapadać się coraz głębiej w bagno wciągając za sobą rywala. Ostatnim gestem rozpaczy uniósł do góry dłoń, z której wypadł miecz i na powierzani została tylko zaciśnięta pięść wniesiona ku niebu. Po czasie bagnisty teren wysechł, a ręka mężczyzny o dobrym sercu zamieniła się w wierzchołek Pentadaktylos, który do dziś możemy zobaczyć na wschodniej stronie masywu Gór Kyreńskich.

Inna legenda opowiada o zarozumiałym wieśniaku, który ośmielił się poprosić miejscową królową o rękę. Królowej nie spodobał się ten zuchwały gest i chcąc pozbyć się bezczelnego adoratora poprosiła, aby przyniósł jej trochę wody z cudownego źródła przy klasztorze Apostolosa Andreasa na półwyspie Karpas. W tamtych czasach była to niebezpieczna podróż. Zakochany w królowej mężczyzna wyruszył w drogę. Po kilku tygodniach wrócił ze skórzanym bukłakiem pełnym tej cennej wody. Królowa nie kryła zdziwienia widząc, że mu się udało przeżyć tą trudną wyprawę, ale nadal odmawiała poślubienia go. Zawiedziony i rozczarowany mężczyzna, w przypływie wściekłości wylał wodę na ziemię, chwycił garść powstałego błota i rzucił nim w głowę królowej. Ta jednak uchyliła się, a bryłka błota poszybowała daleko przez równiny by wylądować na szczycie pasma górskiego Kyrenia, gdzie do dziś przypomina kształtem pięć palców wieśniaka.Digenis Akritas


Kolejna legenda mówi o starożytnym herosie, bohaterze bizantyjskiego eposu, znanym jako Digenis Akritas, który to uciekł Arabom, przeskakując z Azji Mniejszej na północ Cypru. Tradycja głosi, że lądując na wyspie, złapał się ręką pasma górskiego i odcisnął na nim pięć palców. Odtąd pięciopalczasta góra wnosi się dumnie nad Kyrenią przypominając o prastarych dziejach. Ponadto Digenis, aby obronić Cypr przed najeżdżającymi go Saracenami, rzucił w kierunku ich statków dużą skałę, wyrwaną z grzbietu Pentadaktylos, która przeleciała przez cały Cypr i wylądowała nieopodal Pafos, w miejscu narodzin Afrodyty, tworząc formację skalną znaną do dziś jako Petra Tou Romiou.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!