Skała Afrodyty

Curion-Kurion, Episkopi

Kurion w Episkopi, na zachód od Limassol, to starożytne miasto powstałe w XI wieku przed Chrystusem. Spacerując między malowniczo położonymi ruinami widzimy teatr mieszczący 3000 widzów, siedzibę biskupstwa, wczesnochrześcijańską bazylikę, stadion, którego trybuny mieściły 6000 widzów, Dom Gladiatiorów. Willa Eustoliosa z 30 pokojami! A w nim łaźnie. Mozaiki które tam zobaczymy świadczą o dobrobycie mieszkańców, miasto miało nawet własną kanalizację. Potężne trzęsienia ziemi zmusiły mieszkańców do jego opuszczenia. Miejsce pachnie historią.

 • theatre_kourion_cyprus
 • 4121277915_365c3f918b_o
 • panagia_episkopi_mesa_gonia_09
 1. 1
 2. 2
 3. 3


Zachowały się fragmenty fantastycznych mozaik. Jakość ich wykonania wskazuje na zamożność mieszkańców miasta. W roku 365, potężne trzęsienie Ziemi zniszczeniu uległ Kurion.  W Muzeum Kurionu w Episkopi można zobaczyć znalezione przez archeologów szczątki ludzkie. 

Ze wzgórza na którym wybudowany był Kurion widok na Zatokę Episkopi jest fantastyczny. A podczas spaceru po plaży muszelki aż się proszą żeby je pozbierać.  

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • mosaic__complex_of_eustolios__kourion_2006
 • house_of_eustolios_mosaic_closeup_2_altered
 1. 1
 2. 2
 3. 3


Three Stars Wreck 

W roku 1967 w Zatoce Episkopi ważący 1791 ton grecki statek towarowy zbudowany w roku 1943 jako transportowiec wojenny zapalił się i osiadł na mieliźnie. Dziś jest atrakcją miłośników  nurkowania.

Petra tou romiou – Skała Afrodyty

Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē, łac. Aphrodite, Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod, który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa  wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery, a potem Cypru. Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem.  Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

Jej pierwszym kochankiem był Adonis. Była żoną Hefajstosa, ale epizod z Aresem świadczy, że nie była zbyt wierna (z tego związku zrodzili się Dejmos, Fobos, Harmonia, Eros i Anteros). Hefajstos ukrył w łożu pułapkę z mocnej, lecz niezauważalnej, metalowej sieci i schwytał w nią Afrodytę z Aresem. Potem wystawił ich na pośmiewisko przed innymi bogami na Olimpie.

W konkursie piękności między Herą, Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelaosa ze Sparty, za tytuł najpiękniejszej (jabłko niezgody), czym przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej. W wojnie starała się sprzyjać Trojanom.

Jabłko niezgody 

W mitologii greckiej złote jabłko z napisem “dla najpiękniejszej” (gr. τῇ καλλίστῃ – te kalliste) rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa. Związek frazeologiczny “jabłko niezgody” oznacza przyczynę konfliktu, powód kłótni.

Szlak Afrodyty

W pobliżu skały znajduje się także grota, w której rzekomo mityczna piękność miała zażywać kąpieli. Natomiast w miejscowości Kouklia obejrzeć można poświęcone jej sanktuarium. Słynne mozaiki okolic Pafos wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 • 1
 • 4
 • SONY DSC
 • 3
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4


Wycieczka
Liczba osób od 1 do 6
Rezerwacje – z 24 godzinnym wyprzedzeniem
sms: (+357) 99193404
lub
email: redakcja@cypr24.eu