Skała Afrodyty

Curion-Kurion, Episkopi

Kurion w Episkopi, na zachód od Limassol, to starożytne miasto powstałe w XI wieku przed Chrystusem. Spacerując między malowniczo położonymi ruinami widzimy teatr mieszczący 3000 widzów, siedzibę biskupstwa, wczesnochrześcijańską bazylikę, stadion, którego trybuny mieściły 6000 widzów, Dom Gladiatiorów. Willa Eustoliosa z 30 pokojami! A w nim łaźnie. Mozaiki które tam zobaczymy świadczą o dobrobycie mieszkańców, miasto miało nawet własną kanalizację. Potężne trzęsienia ziemi zmusiły mieszkańców do jego opuszczenia. Miejsce pachnie historią.

Zachowały się fragmenty fantastycznych mozaik. Jakość ich wykonania wskazuje na zamożność mieszkańców miasta. W roku 365, potężne trzęsienie Ziemi zniszczeniu uległ Kurion.  W Muzeum Kurionu w Episkopi można zobaczyć znalezione przez archeologów szczątki ludzkie. 

Ze wzgórza na którym wybudowany był Kurion widok na Zatokę Episkopi jest fantastyczny. A podczas spaceru po plaży muszelki aż się proszą żeby je pozbierać.  

Three Stars Wreck 

W roku 1967 w Zatoce Episkopi ważący 1791 ton grecki statek towarowy zbudowany w roku 1943 jako transportowiec wojenny zapalił się i osiadł na mieliźnie. Dziś jest atrakcją miłośników  nurkowania.

Petra tou romiou - Skała Afrodyty

Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē, łac. Aphrodite, Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod, który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa  wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery, a potem Cypru. Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem.  Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

Jej pierwszym kochankiem był Adonis. Była żoną Hefajstosa, ale epizod z Aresem świadczy, że nie była zbyt wierna (z tego związku zrodzili się Dejmos, Fobos, Harmonia, Eros i Anteros). Hefajstos ukrył w łożu pułapkę z mocnej, lecz niezauważalnej, metalowej sieci i schwytał w nią Afrodytę z Aresem. Potem wystawił ich na pośmiewisko przed innymi bogami na Olimpie.

W konkursie piękności między Herą, Ateną i Afrodytą, ta ostatnia obiecała Parysowi Helenę, żonę Menelaosa ze Sparty, za tytuł najpiękniejszej (jabłko niezgody), czym przyczyniła się do rozpętania wojny trojańskiej. W wojnie starała się sprzyjać Trojanom.

Jabłko niezgody 

W mitologii greckiej złote jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" (gr. τῇ καλλίστῃ - te kalliste) rzucone przez boginię Eris podczas wesela Tetydy i Peleusa. Związek frazeologiczny "jabłko niezgody" oznacza przyczynę konfliktu, powód kłótni.

Szlak Afrodyty

W pobliżu skały znajduje się także grota, w której rzekomo mityczna piękność miała zażywać kąpieli. Natomiast w miejscowości Kouklia obejrzeć można poświęcone jej sanktuarium. Słynne mozaiki okolic Pafos wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka
Liczba osób od 1 do 6
Rezerwacje - z 24 godzinnym wyprzedzeniem
sms: (+357) 99193404
lub
email: redakcja@cypr24.eu


×