Lavraki w restauracji za 80€!

Lavraki, a dokładnie Labraks lub inaczej okoń morski to jedna z lokalnych ryb które można spotkać w cypryjskich restauracjach.

Okoń morski jest uważany na Cyprze za przysmak – uwielbiają go zarówno Cypryjczycy jak i goszczący na wyspie Polacy. Jest jedną z niewielu lokalnych ryb, które są serwowane w cypryjskich tawernach. W środowisku naturalnym dorasta do metra długości i 12 kg wagi – takiego osobnika niestety rzadko można spotkać w cypryjskich wodach – ryba ta występuje nie tylko w Morzu Śródziemnym ale także w Północnym Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Czarnym, okazjonalnie także w polskiej części Bałtyku.

Świeżego, cypryjskiego okonia można kupić w sklepie w cenie około 11€ za kilogram, natomiast filety dostępne są w cenie około 25€ za kilogram.

Trzyosobowa, polska rodzina postanowiła się wybrać na „świeżą” rybkę do jednej z tawern rybnych na Ladys Mile w Limassol. Wyobraźcie sobie zdziwienie, gdy otrzymali rachunek za okonia – kosztował 80€. Oto dowód:


Wydawało nam się to niemożliwe – postanowiliśmy sprawdzić na miejscu w tawernie rybnej OASIS jak to jest możliwe.

Spotkaliśmy się dzisiaj z menagerem restauracji, który zapytany o cenę ryby pokazał nam menu – cena za kilogram ryby w lokalu (ryba jest sprzedawana na wagę) to koszt 16€. Z rachunku wynika więc, że naszej czytelniczce trafił się wyjątkowo okazały, 5. kilogramowy okaz.

Nic podobnego, była to normalna, może ciut większa ryba od tych co normalnie można kupić w sklepie – może miała 750g, nie więcej – powiedziała

Dopiero po pokazaniu nam ceny w menu pokazaliśmy menagerowi restauracji zdjęcie rachunku. Powiedział, że cena jest prawidłowa i pokazał nam inną pozycję wskazując na plater lokalnych przysmaków kosztujący 40€. Podkreślił, że wszystko jest sprzedawane na wagę i rachunek został wystawiony całkowicie prawidłowo. Jego zdaniem ryba była naprawdę duża.


Nasza czytelniczka podkreśla, że nie otrzymała plateru, który ważyłby dwa kilogramy – podtrzymuje opinię, że była to jedna, średniej wielkości ryba. Szkoda, że na paragonie nie ma wagi otrzymanych dań, które według niej są sprzedawane…

Jeżeli więc zamierzacie odwiedzić tawernę rybną na Cyprze – sprawdźcie dokładnie ceny i wagę. Może się okazać, że płacicie za co ważyło przed obróbką cieplną 5 kilogramów a po upieczeniu zmniejszyło swoją wagę o 90%.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!