fbpx

Larnaka

Larnaka (dawniej Kition) – jest trzecim co do wielkości miastem położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Nieopodal mieści się międzynarodowe lotnisko, gdzie docierają turyści z całego świata, aby delektować się spacerami nadmorską promenadą zwaną Phinikoudes, delikatnym wilgotnym powietrzem oraz aromatami dochodzącymi z pobliskich restauracji oraz tawern.
Również plaża Phinikoudes, która jest oznaczona Błękitną Flagą jest jednym z miejsc, gdzie najczęściej wypoczywają plażowicze. Amatorzy jachtu za pewne podążą w kierunku portu, który się znajduje blisko promenady.

zdjęcie ze zbiorów www.cypr.link

Słone Jezioro

Jednym z pierwszych widoków, który zachwyca jest słone jezioro funkcjonujące jako dom dla ok. 80 gatunków ptaków. Jezioro jest przystanią przede wszystkim dla kolonii flamingów, które właśnie w tym miejscu zimują i żywią się krewetkami słonowodnymi. Przyciąga ono również inne migrujące gatunki ptaków.
Według krążącej legendy zasolenie jeziora jest zasługą św. Łazarza, który ukarał w ten sposób kobietę odmawiającą mu jedzenia i picia mówiąc: „Aby twoje winorośle uschło a jezioro było na zawsze słone”. Naukowcy jednak tłumaczą to zjawisko w ten sposób, iż woda przedostająca się z morza do jeziora przez porowatą skałę zmienia smak wody na bardzo słony.

 

zdjęcie własne www.cypr24.eu

Meczet Hala Sultana Takesi

Zaraz za Słonym Jeziorem, w malowniczym, otoczonym palmami miejscu znajduje się meczet Hala Sultana Takesi. Świątynia muzułmańska została wzniesiona ku czci ciotki proroka Mahometa i stanowi obecnie popularne miejsce pielgrzymek wyznawców islamu. Minaret meczetu przyozdobiony jest wokół gajem wysokich palm oraz cyprysów.

www.cypr.link

Kition

W samym sercu nowoczesnego miasta Larnaka podziwiać możemy szczątki starożytnego królestwa Kition, którego istnienie zapoczątkowali Grecy w XIII wieku p.n.e. Właśnie tutaj dokonano odkrycia 5 świątyń z XII wieku p.n.e. oraz murów broniących osady, które zbudowano za pomocą potężnych bloków skalnych. Nie bez powodu nazwa Kition może dla niektórych brzmieć znajomo, ponieważ tutaj urodził się filozof Zenona z Kition, który był założycielem Szkoły Stoików. Również Łazarz jest związany z tym miejscem, ponieważ przybył tutaj po wskrzeszeniu w celu pełnienia służby Bogu jako biskup. Dlatego też kościół, który został tutaj wybudowany w IX wieku jest pod wezwaniem świętego Łazarza (Agios Lazaros).

Muzeum Bizantyjskie Agios Lazaros

Muzeum znajduje się obok kościoła o tej samej nazwie i podziwiać w nim możemy imponujący zbiór ikon, dzieł sztuki i relikwii.

Docierając do zachodniego końca promenady natkniemy się na twierdzę turecką z 1625 roku. W początkowych latach panowania brytyjskiego pełniła ona funkcję więzienia, a obecnie ulokowane jest tutaj niewielkie muzeum ze znaleziskami z Kitionu i Hala Sultan Tekke.

Meczet Ali Kebira

Meczet znajduje się nieopodal twierdzy i uważany za najstarszą świątynię muzułmańską na Cyprze. Jednak fundamenty meczetu pochodzące z XIII i XIV wieku należą do wybudowanego kościoła katolickiego pod wezwaniem świętej Katarzyny.
Zgodnie z nakazem Bekira Paszy w 1747 roku postawiono w tym miejscu meczet.
Turecki gubernator wzniósł również Akwedukt Kamares. Ową konstrukcję wspaniałych łuków, która została zbudowana w XVIII wieku, możemy podziwiać przy głównej drodze prowadzącej do centrum Larnaki. Zanim akwedukt został zastąpiony nowoczesnym wodociągiem, do roku 1939 był głownym źródłem zaopatrywania Larnaki w wodę.

Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides 

Oba muzea zainteresują zwiedzających bogatą kolekcją antyków.

Kościół Agia Faneromeni

Budowla została wzniesiona na skalnej grocie w VIII wieku p.n.e.

Klasztor Stavrovouni 

Klasztor ten jest uważany za jeden z najstarszych i najbogatszych w okolicach Larnaki. Jego nazwę można tłumaczyć, jako Górę Krzyża a jego wzniesienie na szczycie góry zawdzięczamy świętej Helenie. Takie umiejscowienie klasztoru pozwala nam rozkoszować się przecudownymi widokami we wszystkich kierunkach. Niestety monastyczne zasady zakazują kobietom wejść do środka monastyru również w obecnych czasach.

www.cypr.link

Kościół Panagia Angeloktisti

Kościół ten jest ulokowany w niewielkim oddaleniu od Larnaki i podziwiać w nim możemy jedną z najlepiej zachowanych na Cyprze – bizantyjską mozaikę, która przedstawia Dziewicę Marię z VI wieku.

Lefkara

Wieś Lefkara sławę swoją zawdzięcza tradycji koronkarskiej, która posiada nawet swoją własną nazwę – „Lefkaritika”. Leonarda da Vinci był jedną z osób, która zachwyciła się tutejszymi wytworami ręcznie tkanej odzieży.

Choirokoitia

Ta starożytna miejscowość jest położona 32km w południowym kierunku od Larnaki. Miejsce to olśniewa swoim pięknem i właśnie tutaj odkryto najstarszą osadę neolityczną na Cyprze. Z tych właśnie względów Choirokoitia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Cypr z kosmosu

To zdjęcie opublikował Andrew Morgan Właśnie tak dwa dni temu wyglądał Cypr z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Andrew Morgan jest lekarzem, w amerykańskiej armii ma stopień

Czytaj Dalej

Wrak MV Demetrios II z bliska (film)

23 marca 1998 statek handlowy pod banderą Hondurasu transportujący drewno z Grecji do Syrii osiadł na płyciźnie pod Pafos i do tej pory nie udało

Czytaj Dalej

Amathus – tam warto zanurkować (film)

H3k – nasz stały czytelnik przysłał nam filmik ze swojego nurkowania Podczas rozmowy z nami zapewnił, że warto jest nurkować w mało popularnych i uczęszczanych

Czytaj Dalej

Cypr Północny – kraj, którego nie ma

O Cyprze Północny powiedziano i napisano już wiele. Nazywany jest różnie – Cypryjczycy nazywają go obszarem okupowanym i twierdzą, że mieszkają tam Turcy cypryjscy. Turecka

Czytaj Dalej

Cypr z kosmosu

To zdjęcie opublikował Andrew Morgan Właśnie tak dwa dni temu wyglądał Cypr z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Andrew Morgan jest lekarzem, w amerykańskiej armii ma stopień

Czytaj Dalej

Wrak MV Demetrios II z bliska (film)

23 marca 1998 statek handlowy pod banderą Hondurasu transportujący drewno z Grecji do Syrii osiadł na płyciźnie pod Pafos i do tej pory nie udało

Czytaj Dalej

Amathus – tam warto zanurkować (film)

H3k – nasz stały czytelnik przysłał nam filmik ze swojego nurkowania Podczas rozmowy z nami zapewnił, że warto jest nurkować w mało popularnych i uczęszczanych

Czytaj Dalej

Łaźnie Afrodyty – byliście tam?

Odwiedzając okolice Pafos nie umkną waszej uwadze Łaźnie Afrodyty. Miejsce w ktòrym Afrodyta poznała swojego kochanka Adonisa.  Gdy piękna bogini zażywała kąpieli, Adonis zatrzymał się

Czytaj Dalej

Wybierzcie się nad wodospad Chandara (film)

Teoretycznie daleko, ale warto… Jeżeli znudziły Was już wysokie temperatury i chcecie chwilę odetchnąć powinniście się wybrać w cypryjskie góry i ochłodzić w tamtejszych wodach.

Czytaj Dalej
error: UWAGA: Zakaz kopiowania!