Larnaka

Larnaka (dawniej Kition) – jest trzecim co do wielkości miastem położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru. Nieopodal mieści się międzynarodowe lotnisko, gdzie docierają turyści z całego świata, aby delektować się spacerami nadmorską promenadą zwaną Phinikoudes, delikatnym wilgotnym powietrzem oraz aromatami dochodzącymi z pobliskich restauracji oraz tawern.
Również plaża Phinikoudes, która jest oznaczona Błękitną Flagą jest jednym z miejsc, gdzie najczęściej wypoczywają plażowicze. Amatorzy jachtu za pewne podążą w kierunku portu, który się znajduje blisko promenady.

zdjęcie ze zbiorów www.cypr.link

Słone Jezioro

Jednym z pierwszych widoków, który zachwyca jest słone jezioro funkcjonujące jako dom dla ok. 80 gatunków ptaków. Jezioro jest przystanią przede wszystkim dla kolonii flamingów, które właśnie w tym miejscu zimują i żywią się krewetkami słonowodnymi. Przyciąga ono również inne migrujące gatunki ptaków.
Według krążącej legendy zasolenie jeziora jest zasługą św. Łazarza, który ukarał w ten sposób kobietę odmawiającą mu jedzenia i picia mówiąc: „Aby twoje winorośle uschło a jezioro było na zawsze słone”. Naukowcy jednak tłumaczą to zjawisko w ten sposób, iż woda przedostająca się z morza do jeziora przez porowatą skałę zmienia smak wody na bardzo słony.

 

zdjęcie własne www.cypr24.eu

Meczet Hala Sultana Takesi

Zaraz za Słonym Jeziorem, w malowniczym, otoczonym palmami miejscu znajduje się meczet Hala Sultana Takesi. Świątynia muzułmańska została wzniesiona ku czci ciotki proroka Mahometa i stanowi obecnie popularne miejsce pielgrzymek wyznawców islamu. Minaret meczetu przyozdobiony jest wokół gajem wysokich palm oraz cyprysów.

www.cypr.link

Kition

W samym sercu nowoczesnego miasta Larnaka podziwiać możemy szczątki starożytnego królestwa Kition, którego istnienie zapoczątkowali Grecy w XIII wieku p.n.e. Właśnie tutaj dokonano odkrycia 5 świątyń z XII wieku p.n.e. oraz murów broniących osady, które zbudowano za pomocą potężnych bloków skalnych. Nie bez powodu nazwa Kition może dla niektórych brzmieć znajomo, ponieważ tutaj urodził się filozof Zenona z Kition, który był założycielem Szkoły Stoików. Również Łazarz jest związany z tym miejscem, ponieważ przybył tutaj po wskrzeszeniu w celu pełnienia służby Bogu jako biskup. Dlatego też kościół, który został tutaj wybudowany w IX wieku jest pod wezwaniem świętego Łazarza (Agios Lazaros).

Muzeum Bizantyjskie Agios Lazaros

Muzeum znajduje się obok kościoła o tej samej nazwie i podziwiać w nim możemy imponujący zbiór ikon, dzieł sztuki i relikwii.

Docierając do zachodniego końca promenady natkniemy się na twierdzę turecką z 1625 roku. W początkowych latach panowania brytyjskiego pełniła ona funkcję więzienia, a obecnie ulokowane jest tutaj niewielkie muzeum ze znaleziskami z Kitionu i Hala Sultan Tekke.

Meczet Ali Kebira

Meczet znajduje się nieopodal twierdzy i uważany za najstarszą świątynię muzułmańską na Cyprze. Jednak fundamenty meczetu pochodzące z XIII i XIV wieku należą do wybudowanego kościoła katolickiego pod wezwaniem świętej Katarzyny.
Zgodnie z nakazem Bekira Paszy w 1747 roku postawiono w tym miejscu meczet.
Turecki gubernator wzniósł również Akwedukt Kamares. Ową konstrukcję wspaniałych łuków, która została zbudowana w XVIII wieku, możemy podziwiać przy głównej drodze prowadzącej do centrum Larnaki. Zanim akwedukt został zastąpiony nowoczesnym wodociągiem, do roku 1939 był głownym źródłem zaopatrywania Larnaki w wodę.

Muzeum Archeologiczne regionu Larnaka oraz Muzeum Pierides 

Oba muzea zainteresują zwiedzających bogatą kolekcją antyków.

Kościół Agia Faneromeni

Budowla została wzniesiona na skalnej grocie w VIII wieku p.n.e.

Klasztor Stavrovouni 

Klasztor ten jest uważany za jeden z najstarszych i najbogatszych w okolicach Larnaki. Jego nazwę można tłumaczyć, jako Górę Krzyża a jego wzniesienie na szczycie góry zawdzięczamy świętej Helenie. Takie umiejscowienie klasztoru pozwala nam rozkoszować się przecudownymi widokami we wszystkich kierunkach. Niestety monastyczne zasady zakazują kobietom wejść do środka monastyru również w obecnych czasach.

www.cypr.link

Kościół Panagia Angeloktisti

Kościół ten jest ulokowany w niewielkim oddaleniu od Larnaki i podziwiać w nim możemy jedną z najlepiej zachowanych na Cyprze – bizantyjską mozaikę, która przedstawia Dziewicę Marię z VI wieku.

Lefkara

Wieś Lefkara sławę swoją zawdzięcza tradycji koronkarskiej, która posiada nawet swoją własną nazwę – „Lefkaritika”. Leonarda da Vinci był jedną z osób, która zachwyciła się tutejszymi wytworami ręcznie tkanej odzieży.

Choirokoitia

Ta starożytna miejscowość jest położona 32km w południowym kierunku od Larnaki. Miejsce to olśniewa swoim pięknem i właśnie tutaj odkryto najstarszą osadę neolityczną na Cyprze. Z tych właśnie względów Choirokoitia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!