Larnaka buduje ścieżki rowerowe

Do końca 2026 roku w mieście ma powstać ponad 50 km dróg tylko dla rowerów

Larnaka uzyska zintegrowaną sieć ścieżek rowerowych, która do końca 2026 r. będzie liczyć ponad 50 km. W mieście zostanie także przeprowadzona modernizacja transportu publicznego.

Wszystko to w ramach planu zrównoważonej mobilności miejskiej, którego prace mają rozpocząć się na początku przyszłego roku.

W pisemnym oświadczeniu gminy Larnaka napisano

Studium przebudowy osi Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, które zostało przedłożone przez Departament Robót Publicznych, zostało niedawno przedstawione i zatwierdzone na sesji plenarnej Rada Miejska. Konkretny projekt przewiduje poprawę jakości piętnastoma głównymi alejami i ulicami Larnaki w celu utworzenia 30 km ścieżek rowerowych i 11 km pasów dla autobusów.

Projekty „mają na celu przebudowę istniejących skrzyżowań i obejmują między innymi ulice jednokierunkowe, zmniejszenie pasów ruchu na głównych alejach, nasadzenia drzew, tworzenie osi zieleni, przebudowę nawierzchni jezdni i wypełnienie chodników. Ponadto uwzględniono europejskie normy geometryczne i przewidziano ograniczenie prędkości, zagęszczenie przejść dla pieszych i rowerzystów, nowe oznakowanie i konfiguracje skrzyżowań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom”.

Jak wspomniał burmistrz Larnaki, Andreas Vyras, „jest to kompleksowa propozycja, która przyczyni się do realizacji wizji promowania zrównoważonej mobilności z wieloma korzyściami w społeczeństwie Larnaki. Kultura korzystania z rowerów i transportu publicznego zmieni się, gdy zaoferujemy naszym obywatelom bezpieczną i wysokiej jakości infrastrukturę”.

Dodał, że „projekt jest częścią natychmiastowych priorytetowych działań promujących Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SMP), który został ukończony we wrześniu 2020 r. Dotyczy studium strategicznego, które obejmuje polityki i środki, które uzasadniają, poprzez modele ruchu, że zmiana może zostać osiągnięte w zakresie środka transportu, od samochodu do zrównoważonych środków transportu”.

Vyras zauważył również, że „wraz z zakończeniem projektu zmieni się wizerunek sieci drogowej i miasta, a mieszkańcy i goście miasta będą mieli wybór w sposobie podróżowania. Jednocześnie miasto pozyska zintegrowaną sieć ścieżek rowerowych, która do końca 2026 roku będzie liczyć ponad 50 km, a do 2030 roku wraz z realizacją projektów urbanistycznych oraz projektów przewidzianych w kontekście zintegrowanego rozwoju Port i Marina oraz teren rafinerii, poza 80km”.

Dwóch rzeczy turyści i mieszkańcy mogą być pewni: ciągłych zmian w organizacji ruchu i korków. Jeżeli ktoś chce zobaczyć na własne oczy jak to będzie wyglądało powinien udać się do centrum Pafos.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading