Larnaka Agia Napa

Hala Sultan Tekke

Już na międzynarodowym lotnisku, Larnaka oferuje wielu przyjeżdżającym pierwszy smak Cypru. Jednym z pierwszych jest widok na przepiękne Słone Jezioro, które jest mieszkaniem dla wielu kolonii flamingów i innych migrujących ptaków. Za jeziorem, w malowniczym, otoczonym palmami miejscu leży Hala Sultan Takke, zbudowana ku upamiętnieniu ciotki proroka Mahometa. O zachodzie Słońca można być świadkiem modlitw muzułmańskich. Wstęp oczywiście tylko boso, w odpowiednim okryciu(kolana, ramiona). Na zewnątrz zwykle znajdują się specjalne chusty dla turystów. W okresie zimowym jezioro pełne jest wody i ptaków, latem zazwyczaj jest to tylko tafla soli.

 

 • 1
 • 4
 • 5
 1. 1
 2. 2
 3. 3


Dlaczego flamingi są różowe? Nie jest to wcale dar natury, bo ptaki te są prawie białe! Specyficzne upierzenie jest wynikiem pożywienia bogatego w czerwony barwnik. W słonym jeziorze żyją jednokomórkowe glony morskie i małe krewetki. Krewetki są głównym pożywieniem flamingów. Z gruczołów umiejscowionych pod ogonem wydobywa się oleista wydzielina. Zwierzęta rozprowadzają olej po całym ciele przy pomocy dzioba. Stąd ten kolor!

Legenda mówi, że w dawnych czasach Łazarz odwiedził tereny na których jest obecne jezioro. Wtedy była tam winnica, więc poprosił o kiść winogron, ale gospodarze odmówili, więc zamienił im owoce w sól. Złośliwiec był z tego świętego.

Saint Lazaros Church – Kościół Świętgo Łazarza

Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, budynek wznosi się na miejscu grobu Łazarza, człowieka wskrzeszonego przez Chrystusa, który następnie trafił na Cypr i przez wiele lat był biskupem Kition (dawna nazwa Larnaki). Źródła pisane nie informują, kiedy na miejscu tym powstała pierwsza świątynia chrześcijańska. Istniejący współcześnie budynek został ufundowany przez cesarza Bizancjum Leona VI w IX w. lub na początku X stulecia.

 W 1570 budynek został zamieniony na meczet, jednak już w 1589 za sumę 3 tys. tureckich srebrnych monet wykupiła go wspólnota prawosławna i ponownie urządziła w nim cerkiew. 

 • 1
 • 3
 • 2
 1. 1
 2. 2
 3. 3


Agia Napa

Agía Nápa [aja napa], niegdyś wioska rybacka, w ciągu kilku lat przekształciła się w modny kurort, do którego corocznie ściągają tłumy turystów. Miejscowość określana jest jako drugie po Ibizie, najbardziej rozrywkowe miejsce w basenie Morza Śródziemnego. Miłośnicy słońca przez cały dzień mogą wylegiwać się na plażach, o których foldery turystyczne mówią, że są najpiękniejsze w południowej części Cypru. Niestety jednak pas naturalnego piasku został szczelnie obudowany hotelami. W sezonie turystycznym miejsce przyciąga tłumy turystów, dlatego plaże są zatłoczone i trudno znaleźć dla siebie kawałek wolnej przestrzeni.

Akwedukt Kamares 

Po drugiej stronie Słonego Jeziora znajduje się piękny XVIII wieczny akwedukt, używany do 1930 roku.

 • cyprus-1388764_1920
 • cyprus-1164955_1920
 • fig-tree-bay-427750_1920
 • cyprus-1143779_1920
 • port_of_agia_napa
 • kamares-aqueduct-1678796_1920
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6


Najcenniejszym zabytkiem Agia Napy jest średniowieczny klasztor Matki Boskiej z Gaju o tej samej nazwie, bo to od niego miejscowość ją przejęła. Klasztor wybudowany jako średniowieczny zamek około roku 1500 n.e.został częściowo zbudowany pod ziemią i wykuty w skale, znajduje się w centrum miasta , tuż obok placu, który dziś jest centrum clubbingu . Słowo ” Ayia ” ( Agia ) oznacza ” święty” w języku greckim .” Napa ” jest archaiczne i oznacza “w zalesionej dolinie ” . W dawnych czasach obszar otaczający miasto był pokryty gęstym lasem. Uważa się, że starożytna sykamora, rosnąca na przeciwko południowej bramy ma ponad 600 lat.

Cape Greco

Cape Greco , znany również jako Cavo Greco,to przylądek w południowo-wschodniej części wyspy, na południowym krańcu zatoki Famagusta .

Leży między miastami Agia Napa i Protaras, licznie odwiedzany z powodu swojego naturalnego piękna. Jest chroniony park krajobrazowy. Z wysokich punktów na klifie, który opiera się na przylądku, można zobaczyć niesamowite widoki na morze.

Pustelnia w Cape Greco

Przepiękna pustelnia a pod nią jaskinia, miejsce do nurkowania. Radzimy włożyć wygodne buty by zejść podziwiać morskie cuda. 

 • 1
 • 2
 • 3
 • cyprus-1164955_1920
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4


Legenda o potworze

Potwór z Agia Napa [Aja Napa] to kryptyda, która według legend zamieszkuje wybrzeża okolicy popularnego kurortu Agia Napa na Cyprze. Najwięcej doniesień o potworze pochodzi z przylądka Greco (Cavo Greko), gdzie znany jest miejscowym rybakom, jako “Aby Filiko Teras”, co tłumaczymy “przyjazny potwór”. Nie ma doniesień o żadnych szkodach związanych z działaniem stwora, chociaż często jest posądzany o zabieranie i przemieszczanie sieci rybackich. Istnieją liczne doniesienia o zauważeniu “potwora z głębin”, a niektóre lokalne gazety nazywają go “Loch Ness Cypru”. Spekulowano, iż bestia może być czymś w rodzaju krokodyla lub węża. Jeśli pominąć opowiadania i zgłoszenia turystów i mieszkańców nie ma jak dotąd dowodów, że potwór w ogóle istnieje. Istnieje też niewiele dowodów fotograficznych, są to z reguły niesprawdzone krótkie filmy i zdjęcia. Potwór był ukazany w programie W pogoni za prawdą na kanale SciFi w 13 odcinku 4 serii. Wielu ludzi wierzących w mit o potworze, utożsamia go z mitycznym stworem morskim z mitologii greckiej – Skyllą, która jest przedstawiona na mozaikach w Domu Dionizosa, rzymskiej willi z III wieku n.e. w Pafos. Starożytni mieszkańcy opisywali go, jako potworną postać o tułowiu kobiety z wężem wyrastającym z jej dolnych części ciała oraz sześcioma warczącymi głowami psów i ich dwunastu przednich kończynach wyrastających z jej brzucha. Taki opis dał Hygin, Apollodoros i Księga Suda stąd taki wizerunek potwora najczęściej jest ukazywany na miejscowej ceramice. Według opisu Gajusza Juliusza Hyginusa, stwór posiadał “więcej głów niż malarz waz mógł ich namalować”, a kto go spotkał niemal natychmiast ginął. Przedstawiciele rządu rozpoczęli poszukiwania potwora i dowodów na jego istnienie. Nadzieja na spotkanie potwora jest atrakcją dla wielu turystów, którzy wyruszają na jednodniowe rejsy. Wiele hoteli proponuje możliwość wynajęcia dogodnego miejsca do obserwacji.

Wycieczka
Liczba osób od 1 do 6
Rezerwacje – z 24 godzinnym wyprzedzeniem
sms: (+357) 99193404
lub
email: redakcja@cypr24.eu